Jedna z najcenniejszych cech, jakimi charakteryzują się sztangielki jest możliwość trenowania rąk oddzielnie - co za tym idzie lepsze koncentrowanie się i „czucie” trenowanych mięśni.

 

Poza tym: lepsze-głębsze rozciągnięcie mięśni, większy zakres ruchu, lepsze spięcie mięśni w fazie maksymalnego skurczu, możliwość przetrenowania dokładnie całego ciała mając do dyspozycji jedynie parę sztangielek.

 
Stosujecie sztangielki? Pewnie większość tak. W jakich ćwiczeniach? - założę się, że przy rozpiętkach. Poza tym pojawiają się często przy wszelkiego rodzaju wznosach na barki oraz wyprostach rąk na tricepsy. Tymczasem sposobów na włączenie ćwiczeń ze sztangielkami do programu treningowego jest całkiem mnóstwo. Ich największą zaletą jest uniwersalność zastosowania, poruszają się tak, jak zadecydujesz Ty!
 
Następnym razem, gdy będziecie sięgać po sztangę z prostym gryfem spróbujcie zadać sobie pytanie: Czy tego ćwiczenia nie dałoby się zrobić ze sztangielkami? Jedna z najcenniejszych cech, jakimi charakteryzują się sztangielki jest możliwość trenowania rąk oddzielnie - co za tym idzie lepsze koncentrowanie się i „czucie” trenowanych mięśni, a poza tym: lepsze-głębsze rozciągnięcie mięśni, większy zakres ruchu, lepsze spięcie mięśni w fazie maksymalnego skurczu, możliwość przetrenowania dokładnie całego ciała mając do dyspozycji jedynie parę sztangielek.
 
wyciskanie_sztangielek.jpg
 
Zastosowanie sztangielek w miejscu, gdzie mięśnie były przyzwyczajone do pracy jednocześnie obu rąk, staje się dla nich szokiem. Spróbujcie następującej rzeczy: wykonajcie serie uginań ze sztangą. Następnie zamieńcie sztangę na dwie sztangielki o łącznej wadze równej obciążeniu sztangi i znowu wykonajcie serię uginań. A teraz odpowiedzcie na pytanie - czy przejście ze sztangi do sztangielek nie wnosi żadnej różnicy?
 
Jedna uwaga - gdy zastąpicie sztangę sztangielkami powinniście wybrać odpowiednio mniejsze obciążenie - takie przy którym zachowacie pełną kontrolę nad ruchem. Sztangielki wymagają jednak znacznie większej uwagi i czujności w treningu, niż sztanga . Stabilność jakiej dostarcza sztanga, znika.
 
Użytkownicy domowych siłowni, nie mając specjalnie miejsca na specjalistyczny sprzęt do treningu siłowego, mogą za pomocą małych sztangielek - które wszędzie się zmieszczą - zrobić doskonały trening całego umięśnienia, nie wychodząc z domu.
 
Jeśli Twoim celem jest siła – to sztanga będzie znacznie lepsza niż sztangielki, za to sztangielki będą lepsze przy pracy nad masą, a szczególnie kształtem, definicją, separacją i rzeźbą naszej muskulatury. Sztangielkami możecie zastąpić sztangę prawie w każdych ćwiczeniach, no może poza przysiadami i martwym ciągiem - tu sztanga będzie zawsze lepsza, od sztangielek przy budowaniu wielkich nóg i pleców. Szczególnie polecam spróbujcie zastąpić sztangę w kultowym ćwiczeniu- wyciskanie sztangi leżąc. Za pomocą sztangielek powinniście zbudować znacznie lepszą jakościowo klatkę piersiową, niż tylko wyciskając na ławeczce starym sposobem - sztangą.
 
DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCA!
Niech będzie z Wami siła i honor!