Chcesz mieć wiyncyi hyry, tóż jydz łowczi syry!

 

Mleko owiec zawiera większą koncentrację substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych w porównaniu z mlekiem krowy i kozy. Specyficzny skład mleka owczego i jego przetworów decyduje o jego właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Wydajność energetyczna surowego mleka owczego jest półtora raza większa od mleka krowiego i zawiera więcej witamin z grupy B, D, C i A. 1 litr mleka owczego zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, zawiera także potrzebne substancje mineralne, zwłaszcza wapń, cynk i selen.
 
Mleko owcze składa się z około 5-7 proc. Białka, które jest źródłem cennych aminokwasów esencjonalnych (egzogennych). Zwłaszcza istotne są w mleku owczym aminokwasy BCAA -izoleucyna, leucyna i walina, pełniące ważną rolę w procesie regeneracji tkanki mięśniowej. Białka mleka owczego charakteryzują się również wyższą zawartością aminokwasów zawierających siarkę (metioniny, cystyny), które tworzą budulec substancji o charakterze antyokdydacyjnym, antymutagennym i przeciwrakowym.
 
Również tłuszcz zawarty w owczym mleku i serach ma szereg przyjaznych dla organizmu ludzkiego właściwości. Mleko owcze zawiera w porównaniu z mlekiem krowy 2-3 krotnie więcej kwasów tłuszczowych o krótkim łańcuchu (C4-C10), które nie doprowadzają do podwyższania poziomu cholesterolu we krwi ani nie są odkładane w tkance tłuszczowej, lecz są bezpośrednio w wątrobie przetwarzane na energię. Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, przyczyniających się do podwyższania poziomu cholesterolu, jest w mleku owczym niska. Pomimo wysokiej zawartości tłuszczu sery owcze są rekomendowane jako składnik diet przeciwmiażdżycowych.
 
Spożycie serów owczych przyczynia się do znaczącego spadku poziomu „złego” LDL cholesterolu, zanotowano również obniżenie poziomu cukru we krwi i ciśnienia krwi. Innym rezultatem spożywania owczych produktów jest obniżenie zawartości białka C- reaktywnego w osoczu krwi, które jest wskaźnikiem ukrytych procesów zapalnych, będących między innymi czynnikiem ryzyka rozwoju raka jelita grubego.
 
Kwasem tłuszczowym o wyjątkowym dzałaniu na organizm jest sprzężny kwas linolowy (CLA), substancja, która wyraźnie spowalnia proces odkładania tłuszczu w komórkach tłuszczowych i stymuluje rozwój mieśni, przez co odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu optymalnej masy i kondycji ciała. Poza tym CLA chroni organizm przed powstawaniem nowotworów czy skrzepów krwi. Kilkakrotnie (3-7 razy) wyższy poziom CLA zawiera mleko zwierząt pasących się na świeżej trawie w porównaniu ze zwierzętami karmionymi paszami konserwowanymi. Badania porównawcze wykazały, że owce mają spośród wszystkich zwierząt gospodarskich najwyższą zawartość CLA w mleku.
 
Produkty z owczego mleka mają wiele cech i właściwości nieosiągalnych w ramach przemysłowego sposobu ich wytwarzania. Jedną z takich charakterystycznych cech jest bogactwo mikroorganizmów zawartych w tradycyjnych owczych produktach mlecznych. W tradycyjnych niepasteryzowanych wyrobach szałaśniczych – bundzu, bryndzy czy żętycy zawarty jest cały wachlarz bakterii priobiotycznych, podczas gdy znane z reklam i półek sklepowych fabryczne produkty priobiotyczne zawierają zaledwie kilka wybranych szczepów przyjaznych mikroorganizmów.
 
Chcesz mieć wiyncyi hyry, tóż jydz łowczi syry! -
 
oscypki_sklad.jpg
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !