Weiderowska technika, która pozwala przebrnąć przez martwe punkty i trenować z większym obciążeniem.
Przyrost masy mięśniowej i siły jest efektem regularnego przeciążenia mięśni za pomocą coraz większych obciążeń. Czasami przy dużym zmęczeniu i wielkich ciężarach występują punkty blokujące na torze ruchu obciążenia we wszystkich ćwiczeniach, ponieważ części ciała poruszają się wokół osi natomiast w ćwiczeniach opór działa jedynie po linii prostej.

To tłumaczy, dlaczego ciężar wydaje się być cięższy w niektórych momentach ruchu. Przy wyciskaniu na przykład najcięższa częścią ruchu jest jego środkowy moment. Gdy tylko miniemy ów martwy punkt, opór maleje w momencie, gdyż ciężar wywiera obciążenia działające w tej samej linii prostej co siła grawitacji, i udaje się wam wykonać ruch do góry. Wyciskając 50-kilogramowy ciężaru nie poczujecie tak dużego oporu wzdłuż całego toru ruchu jak właśnie w martwym punkcie, gdzie ciężar działa pionowo w dół, wy usiłujecie unieść go do góry.

Z tego też względu Weider ogłosił „zasadę oszukiwania” umożliwiającą sportowcom  lekko rozkołysać ciężar na początku wykonywanego punktu, aby można było przejść martwy punkt i trenować z większym obciążeniem dla szybszego przyrostu mięśni.

Trzy uwag na temat „zasady oszukiwania” Weidera

Kiedy ją stosować?
Technika ta nigdy nie powinna być traktowana jako podstawa waszych treningów. Nie należy ją stosować w każdej serii, ponieważ szybko zwiększa intensywność ćwiczeń co może doprowadzić do przetrenowania. Może ona przyśpieszyć wzrost masy mięśniowej, jednak najskuteczniejsza jest w rozwijaniu siły, co pozwala na zastosowania większych obciążeń. Technikę oszukiwania stosuje się najlepiej pod koniec serii prawidłowo wykonanych powtórzeń kontynuowanej aż do momentu chwilowego przeciążenia. Wykonawszy ostatnie, wydawało by się niemożliwe powtórzenia, należy powtórzyć je dodatkowo jeszcze dwa razy oczywiście oszukując.

Jak je prawidłowo stosować?
Należy ograniczyć oszukiwania jedynie do momentu, gdzie dokończenie ruchu jest zbyt trudne. Oszukujcie tylko przy przekraczaniu martwych punktów stanowiących słabe ogniwo danego mięśnia.

Najodpowiedniejsze dla niej ćwiczenia
Z zasady podstawowe ćwiczenia jak wyciskanie, wiosła, wyprosty boczne ramion są najlepsze do stosowania techniki oszukiwania.  Przy przysiadach należy zachować szczególną uwagę na fakt urazu kolan. „Zasada oszukiwania”, należy stosowań inteligentnie i pod kontrola, może stanowić jedną z najefektywniejszych metod na zwiększenia masy i siły.

Przykład „zasady oszukiwania” na ćwiczeniu uginanie przedramion ze sztangą

Tą techniką bardzo często trenował Ronnie Coleman: