Wielkimi krokami zbliżają się kolejne zawody z cyklu Arnold Classic Strongman, które często określane są jako najbardziej prestiżowe coroczne zawody strongman na świecie, z racji wyjątkowo silnej obsady i specjalnego doboru konkurencji.

 

Dotychczasowi zwycięzcy zawodów Arnold Strongman Classic:
2002 Mark Henry Stany Zjednoczone
2003 Žydrūnas Savickas Litwa
2004 Žydrūnas Savickas Litwa
2005 Žydrūnas Savickas Litwa
2006 Žydrūnas Savickas Litwa
2007 Žydrūnas Savickas Litwa
2008 Žydrūnas Savickas Litwa
2009 Derek Poundstone Stany Zjednoczone
2010 Derek Poundstone Stany Zjednoczone
2011 Brian Shaw Stany Zjednoczone
2012 Mike Jenkins Stany Zjednoczone
2013 Vytautas Lalas Litwa
2014 Žydrūnas Savickas Litwa
 
Arnold Strongman Classic 2014 – wyniki:
1. Zydrunas Savickas
2. Brian Shaw
3. Michael Burke
4. Vytautas Lalas
5. Haftor Bjornsson
6. Jerry Pritchett
7. Mikhail Sziwliakow
8. Robert Oberst
9. Dimitar Sawatinow
10. Krzysztof Radzikowski
 
Zawody odbędą się dniach 06/07 marca 2015 w Columbus w stanie Ohio w USA.
 
Konkurencje te są typowo siłowo-statyczne, chodzi o to - mówi Arnold - by wyłonić faktycznie najsilniejszego strongmana, dysponującego prawdziwą „żywą-czystą” siłą, zdolnego unieść największe ciężary, a nie jak jest to w przypadku innych zawodów strongman, np.WSM, gdzie jest wiele konkurencji typu szybkościowo - siłowo - wytrzymałościowych. Konkurencje na AC są przygotowane tak, aby zawodnicy użyli maksymalnej, „czystej” siły, dominują konkurencje statyczne, a ciężary i obciążenia są ogromne, największe z wszystkich prestiżowych zawodów strongman na świecie.
 
Arnold Strongman Classic organizowane są od 2002 r. w mieście Columbus (stan Ohio, USA). Są częścią The Arnold Sports Festival, a rozgrywane są w końcu lutego lub na początku marca. Do udziału w tych elitarnych zawodach zapraszani są najlepsi, światowi zawodnicy. Główną nagrodą do roku 2007, za zajęcie pierwszego miejsca, był samochód hummer. Zwycięzca otrzymuje statuetkę z wizerunkiem kanadyjskiego siłacza, Louisa Cyra. Zawody trwają dwa dni i są to jedne z najbardziej prestiżowych na świecie zawodów siłaczy. Dodatkową atrakcją są bardzo wysokie nagrody pieniężne.
 
Bardzo emocjonująco zapowiadają się tegoroczne zawody. Oto doborowa stawka zawodników AC Strongman 2015:
Zaproszeni zawodnicy:
Hafthor Bjornsson
Warrick Brant
Mike Burke
Eddie Hall
Mateusz Kieliszkowski
Benedikt Magnusson
Jerry Pritchett
Dimitar Savatinov
Zydrunas Savickas
Brian Shaw
 
Niestety w tym roku organizatorzy Krzysztofa Radzikowskiego nie zaprosili!
 
Program zawodów Arnold Strongman Classic - Columbus, Ohio 2015
 
Konkurencje:
 
Piątek:
1. The Cyr Dumbbel
Podnoszenie hantla o wadze ok. 124,28 kg na ilość powtórzeń. Taki sam hantel jak rok temu. Wymiary hantla: średnia – ok. 4,1 cm, obwód – ok. 16 cm, długość uchwytu (bez kul) – ok. 11,4 cm, obwód kul – ok. 79,7 cm.
 
2. The Timber Carry
Przenoszenie ramy 500 kg po rampie. Takie same zasady jak w latach poprzednich, paski są dozwolone.
 
Sobota:
3. The Longbar Deadlift
Martwy ciąg na maksymalny ciężar. Taka sama sztanga jak w latach wcześniejszych. Trzy próby ma do dyspozycji zawodnik. Mogą być jedna lub dwie dodatkowe próby dla ustanowienia nowego rekordu.
 
4. The Bale Tote
Pierwszy etap to przeniesienie yoka o wadze ok. 590 kg na odległość 4 metrów. Czas na wykonanie zadania 30 sekund. Zawodnik, który wykona to zadanie przystępuje do drugiego etapu. Drugi etap to przeniesienie yoka o wadze około 680 kg na takich samych zasadach jak w etapie pierwszym.
 
5. The Austrian Oak
Podnoszenie dębowej belki na ilość powtórzeń. Do wyboru będą dwa ciężary: pomiędzy 200 kg a 205 kg (Heavy Oak) oraz około 172 kg (Lighter Oak).
 
Gównymi faworytami tegorocznego AC będą zapewne Big”Z”, Shaw, Hafthor, Hall. Pod nieobecność Krzysztofa Radzikowskiego liczymy na polską niespodziankę w osobie Mateusza Kieliszkowskiego - Mistrza Świata Strongman Amatorów 2014 (22 latek z Chlebowa, wzrost 188cm, waga 137kg).
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !