Technika wykonania.

Niektóre ćwiczenia siłowe wymagają zapoznania się z odpowiednią technika, aby wykonywane były z bezpiecznie i prawidłowo. Jedno z ćwiczeń które mogą nam sprawić kłopoty, zwłaszcza początkującym adeptom kulturystyki jest wyciskanie sztangi stojąc.

Wyciskanie sztangi stojąc


    * Mięśnie główne: naramienne
    * Mięśnie współpracujące: piersiowe, tricepsy, równoległoboczne, dźwigacze łopatek, zębate przednie oraz nadgrzebieniowe.

Prawidłowy sposób wykonywania ćwiczenia:

Pozycja wyjściowa - stoimy w lekkim rozkroku tak by nasze stopy były ustawione na szerokości barków, nogi ugięte lekko w kolanach, wypchnięta klatka piersiowa do przodu tak aby zachować naturalna krzywiznę kręgosłupa. Sztangę trzymamy nadchwytem nad klatką piersiową.

Robiąc wdech i zatrzymując powietrze wyciskamy sztangę w górę, w końcowej fazie ruchu wyciskania wypuszczamy powietrze. W momencie opuszczania sztangi do fazy wyjściowej robimy wdech.

Wskazówki:

    * Aby ćwiczenie było prawidłowo wykonywane należy zwrócić uwagę na prace naszych płuc, sztanga powinna być wyciskana ponad głowę w momencie gdy nabraliśmy powietrza do płuc. Zatrzymane powietrze zwiększa ciśnienie w klatce piersiowej oraz brzucha, co sprawia że nasz kręgosłup jest stabilny, a dzięki temu ćwiczenie jest bezpieczniejsze.
    * Podczas wykonywania ruchu wyciskana należy podnieść sztangę do pełnego wyprostu rąk, należy zwrócić uwagę iż nie zatrzymujemy jej w górze tylko od razu ją opuszczamy w duł. Nie należy uderzać się o klatkę piersiową tylko delikatnie położyć sztangę na górnej części naszej klatki.
    * Ugięte nogi w kolanach podczas wyciskania, pomagają nam rozłożyć ciężar ciała na całe nogi. Takie niewielkie ugięcie nóg uchroni nas od kontuzji stawów kolanowych do których może dojść podczas wykonywania tego ćwiczenia na prostych nogach.
    * Bardzo ważną rzeczą jest to, aby dobrać obciążenie sztangi do naszych możliwości. Sztanga za ciężka powoduje odchylenie naszego tułowia podczas wyciskania, taka sytuacja prowadzi do dużego obciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
    * To ćwiczenie możemy wykonywać z łokciami wysuniętymi do przodu jak i rozchylonymi na boki. Podczas wyciskania sztagi z rozchylonymi łokciami bardziej angażujemy mięśnie środkowe części mięśni naramiennych, zaś gdy łokcie mamy wysunięte do przodu zaangażowana jest część przednia.