Jeśli masz pewne problemy z klatką piersiową, która jest słabiej rozwinięta w stosunku do innych twoich partii mięśniowych to zamień wyciskanie sztangi na ławce prostej na wyciskanie na ławce skośnej w dół.

 

Ta wersja jest świetnym sposobem aby zwiększyć klatkę piersiową.
 
Legendarny Arthur Jones podchodził do ćwiczeń w bardzo naukowy sposób, uważał ze wyciskanie na ławce skośnej w dół pozwala na wykonywanie ruchu klatki piersiowej w większym zakresie, co aktywuje więcej włókien mięśniowych.
 
Ćwiczenie to nigdy nie stało się tak popularne, dlatego że wiele osób źle ocenia je, twierdząc że wpływa na rozwój dolnych obszarów klatki piersiowej. Większość trenujących ma te obszary całkiem dobrze rozwinięte, dlatego myślą, że nie muszą wykonywać tego ćwiczenia, chcąc skupić się na górnych partiach klatki.
 
Uczeń Arthura Jonesa, również legendarny Dorian Yates uważa, że to kompletnie bzdurna teoria, a wyciskanie na skosie w dół działa na całą klatkę piersiową.
 
Dorian: „Wyciskanie na ławce poziomej nadal pozostaje dla wielu kulturystów podstawowym ruchem dla zwęszenia masy mięśni, ale od tej reguły są wyjątki i ja właśnie jestem jednym z nich. Aby wyciskanie na ławce poziomej przynosiło korzyści, trzeba być do niego właściwie zbudowanym. Konstrukcja twojej sylwetki oraz długość ramion w stosunku do tułowia musi być taka, żeby ruch wyciskania zmuszał do maksymalnego wysiłku mięśnie piersiowe. w moim przypadku większą część pracy wykonywały przednie głowy mięśni naramiennych. Skutkiem tego było to, że one rosły, podczas gdy górne partie piersiowe nie rozwijały się w takim stopniu, jak oczekiwałem.”
 
Jeżeli ćwiczenie wykonamy na ławce lekko pochylonej do dołu, spowodujemy wówczas, iż nasze biodra będą uniesione nieco w górę, co umożliwi użycie nieco większych ciężarów oraz zapewni naturalne prowadzenie łokci, tym samym lepsze napięcie mięśni klatki piersiowej i odciążając stawy barkowe i przednie aktony mięśni naramiennych.
 
wyciskanie_w_dol1.jpg
 
wyciskanie_w_dol2.jpg
 
 
 
 
 
 
 
Jeżeli nie masz takiej ławki, przy której można tak uchylić oparcie, podłuż coś pod ławkę od strony nóg (np. krążki), by w ten sposób uzyskać ławkę pochyłą, albo spróbuj chociaż wykonywać pompki na poręczach z obciążeniem, mając wychylone ciało do przodu i szeroko rozłożone łokcie. Prawidłowa pozycja jest bardzo ważna, ponieważ chcesz jak najbardziej zaangażować klatkę piersiową, a nie tricepsy.
 
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !