Woda to bardzo ważny aspekt wysiłku, bez jej uzupełniania, prowadzi nas do odwodnienia.

 

A odwodnienie to zmniejszenie wytrzymałości, siły, szybkości mięśni szkieletowych, a kontynuacja wysiłku fizycznego staje się utrudniona.
 
woda1.jpg
 
Woda to życie, w ludzkim organizmie wszystkie procesy i reakcje biomechaniczne bez wody nie mogłyby się odbywać. Minimalna ilości wody wypijanej przez kobiety to 2,5 litra wody dziennie, mężczyźni 3,5 litra. Jednak ilość ta obejmuje nie tylko napoje, ale i wodę zawartą w pożywieniu. Woda zawarta w pożywieniu zwykle zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania organizmu. Różne pokarmy zawierają jednak różną jej ilość - jabłko to w 84% woda, banan w 74%, brokuły w 91%. Nawet produkty spożywcze, o których nie pomyślisz jako o źródle wody, zawierają jej pewne ilości, np. bajgiel składa się z niej w 33% , wołowina w 56%, a żółty ser w ok. 40%. Nie zapominajmy, że osoby uprawiające sport, rekreacje oraz wykonujące pracę fizyczną w upały, powinny zwiększyć zużycie wody nawet o 50%. Wydalamy ją z wydychanym powietrzem, z moczem i potem. Ludzki organizm składa się w 55-75% z wody (70% mężczyźni, 60% kobiety), która stanowi ponad połowę masy ciała. Oznacza to, że każdy z nas ma w sobie 38-45 litrów wody. Krew składa się w 83% z wody, mięśnie w 73%, tłuszcz w 25%, a kości w 22%. Pamiętajcie że zbyt małe picie wody może spowodować odwodnienie, bóle głowy, migreny, a w dłuższej perspektywie przyspiesza procesy starzenia, wysusza skórę, i może upośledzić pracę wątroby i nerek. Picie poniżej 2l wody dziennie demineralizuje organizm uniemożliwiając mu pozbycie się toksycznych związków z organizmu i silnie zakwasza organizm, demineralizując kości, niszcząc struktury mięśni i inne struktury białkowe w naszym ciele. Taki stan rzeczy w dłuższym okresie czasu jest przyczyną powstawania nowotworów! Pierwszym objawem odwodnienia jest zwykle pragnienie. Często towarzyszy mu także uczucie zmęczenia, zaczerwienienie skóry, podwyższone tętno i przyspieszony oddech oraz obniżona zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego. Gdy podejrzewasz, że możesz być odwodniony, pij wodę małymi łykami co pewien czas, zamiast wypijać jej dużą ilość na raz. Nie należy też wtedy unikać napojów i przekąsek zawierających sól (chyba że cierpisz na nadciśnienie lub choroby serca) - zawarty w niej sód jest potrzebny odwodnionemu organizmowi. Innym objawem odwodnienia może być zmieniony kolor moczu - im jest ciemniejszy, tym mniej nawodniony jest organizm. Wodę pijemy małymi łykami, spokojnie, żeby organizm zdążył przyswoić wodę. Wypijanie więcej niż 0.5litra naraz, spowoduje odwadnianie organizmu i tracenie cennych minerałów. Najzdrowsza woda dla osób aktywnych uprawiających sport, ciężko pracujących, to woda Średnio zmineralizowana posiadająca od 500mg/l-1500mg/l związków mineralnych. Na kawę i herbatę najlepsze będą wody źródlane, ze względu na neutralny smak i zapach. Wody Wysoko zmineralizowane są zdrowe, ale pamiętajmy aby stosować je tylko pod kontrolą lekarza, gdyż nie wolno przekroczyć zalecanych dawek minerałów.
 
Podczas ćwiczeń fizycznych po wodę należy sięgać co około 20 minut i wypijać za każdym razem 0,6-0,3 litra. Nie ma jednak jednej zasady, która sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju treningu i każdego człowieka. Bardziej intensywny wysiłek wymagać może częstszego nawadniania, a spokojne ćwiczenia zdecydowanie rzadszego. Dobrym pomysłem jest też wypicie około 400 ml wody na dwie godziny przed wysiłkiem.
 
Warto jednak pamiętać, że wodę można przedawkować. Wypicie dużej ilości płynu w krótkim czasie może być niebezpieczne. Do objawów przedawkowania wody należą obrzęki, złe samopoczucie, torsje. Nadmiar płynu obniża stężenie sodu we krwi, które może skutkować obniżoną zdolnością do wykonywania wysiłku fizycznego, bólami głowy, dezorientacją, a nawet śpiączką.
 
Zwykle woda wystarczy do nawodnienia organizmu osoby prowadzącej aktywny tryb życia. Jednak w przypadku długotrwałego, intensywnego wysiłku lepsze mogą okazać się napoje specjalistyczne - z dodatkiem elektrolitów, przede wszystkim sodu i potasu. Zawarte w takich napojach węglowodany są źródłem energii dla pracujących mięśni. Jeśli mięśnie pracują rzeczywiście długo i mocno, zastrzyk energii pomoże im kontynuować wysiłek.
 
woda2.jpg
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !