Wąska talia, to rzecz, którą chyba każdy szanujący się kulturysta, chciałby posiadać w swojej sylwetce.

 

Dzięki niej sylwetka nabiera wymarzonego kształtu V, oczywiście przy odpowiednio rozbudowanych barkach i plecach, niskiej ilości tkanki tłuszczowej. W oldschoolowej kulturystyce lat od 50 - tych do nawet 80 - tych pełno było kulturystów z kształtem sylwetki "V-taper". Wtedy to była kulturystyka, można ją było nazwać artyzmem, estetyka na wysokim poziomie. Wiadomo z biegiem lat, sylwetka w kształcie V zanikła, najbardziej widać to w dzisiejszej kulturystyce PRO, gdzie środki dopingujące i pogoń za wielka masą mocno zdeformowały sylwetki, ale są wyjątki.
  
Skupmy się na samej talii, która tutaj odgrywa decydująca rolę. Są kulturyści, którzy zostali obdarowani genetycznie niesamowicie wąską talią, taki np: fenomen - Brian Buchanan, z talią o obwodzie 69 cm i wagą ciała na zawodach 100 - 111 kg.
 
Brian_Buchanan.jpg
 
Tony Pearson, też wielki artysta kulturystyki, posiadał obwód tali w granicach 74 cm, i potrafił wyczyniać z nią niesamowite rzeczy:
 
Person_brzuch.gif
 
Tony_Pearson.jpg
 
Z dzisiejszych kulturystów, piękną talię prezentuje Artemus Dolgin, który wzoruje się na treningach i wyglądzie oldschoolowych kulturystów i właśnie taką sylwetkę prezentuje:
 
Artemus_Dolgin.jpg
 
Z naszego "podwórka" Marcel Przyszlak posiada 70 cm talie, przy wadze ok 80 kg.
 
8126f_Marcel_Przyszlak.jpg
 
Marcel_Przyszlak2.jpg
 
 
Każdy z tych osób ma wspaniałą sylwetkę, estetyczną w kształcie "V-taper" i tak właśnie powinien wyglądać kulturysta. Wąska talia, to klucz do wymarzonej sylwetki, odpowiednio zadbana, dodaje nam wiele pozytywnych walorów. A co jeśli ktoś genetycznie posiada szeroką talie?
 
Wtedy należy trenować tzw. "próżnie brzucha", są to ćwiczenia dzisiaj mocno zapomniane, jednak w latach oldschoolowej kulturystyki wiele osób je stosowało. "Próżnia brzucha", ma na celu pomniejszenie talii. Są to ćwiczenia oddechowe, które powodują charakterystyczną wklęsłość, która świetnie wygląda na scenie w poszczególnych pozach. "Próżnie brzucha", można ćwiczyć w różnych pozach, starając się brzuchem dotknąć kręgosłupa przy wdechu. Polecam poświęcić 5 -10 minut po każdym treningu, przynajmniej dwa razy w tygodniu. A jak wyglądają poszczególne ćwiczenia możecie się dowiedzieć z tych materiałów:
 

 

 
 
Najlepsi kulturyści, którzy mieli pięknie wyćwiczoną "próżnie brzucha", to:
 
kulturysta1.jpg
 
kulturysta2.jpg
 
kulturysta4.jpg
 
kulturysta5.jpg
 
kulturysta6.jpg
 
kulturysta8.jpg