Pionier, który wprowadził do treningu kulturystycznego wiele nowatorskich ćwiczeń.

 

Vince Gironda (urodzony 9 listopada 1917), to znany oldschoolowy kulturysta startujący w latach 50 - tych, prezentujący bardzo klasyczną i estetyczną sylwetkę. Jednak legendą kulturystyki stał się ze względu na nowatorskie podjeście do treningu i odżywiania. Wymyślił kilka pionierskich ćwiczeń, które były bardzo oryginalne nawet na lata 50 i 60-te i wykraczały poza przyjęte normy. Trenował wielu wybitnych zawodników, jak: Larry Scott, Don Howorth, Jack Delinger, Don Peters, Charlie Fautz,  Mohamed Makkawy i wydobywał z nich, to co najlepsze, stąd jego przydomek "Iron Guru". Siłownia Vince'a mieściła się w Los Angeles i została założona 1944 roku, była tam atmosfera ciężkiego treningu i znajdował się tam sprzęt, który był dedykowany specjalnie pod wymogi trenera mistrzów, więcej o nim tutaj.
 
Vince_Gironda_silownia1.jpg
 
 
Vince_Gironda_silownia2.gif
 
Vince dogłębnie analizował wpływ ćwiczeń na organizm człowieka i po kilkuletnich testach stworzył zestaw ćwiczeń, który na pewno rozpisywał w swoich treningach, oto one:
 
Pompki na poręczach w wersji dłonie do środka
 
Pompki_na_poreczach.jpg
 
 
Przyciąganie uchwytu w różnych wersjach
 
przysiaganie_uchwytu1.jpg
 
przysiaganie_uchwytu2.jpg
 
przysiaganie_uchwytu4.jpg
 

 

 
 
Wyprosty przedramion na ławce w kształcie V
 
triceps.jpg
 
 
Uginanie przedramion
 

 
 
Wznosy ramion na bok. Vince pierwszy wprowadził wersje z rotację małego palce w górę, tak jak teraz po latach robi się to wzorowo technicznie
 
Wznosy_ramion.jpg 
 
Przysiad ze sztangą z przodu. Vince pierwszy upowszechnił to ćwiczenia i było to jego podstawa na rozwój ud
 
Przysiad_ze_stanga.jpg
 
 
Rozpiętki na tzw. ringach, lub kółkach gimnastycznych
 
Larry_Scott_klatka.jpg
 
 
Jak sami widzicie niektóre ćwiczenia Vince'a Girondy są teraz bardzo powszechne, jednak w latach 50 - tych nie były jeszcze stosowane, można powiedzieć, że on je wprowadził do treningu kulturystycznego. Vince nie preferował dużych obciążeń w treningu i widać to właśnie po ćwiczeniach, które zalecał stosować. Jest to tylko mały zestaw ćwiczeń, które "Iron Guru" wymyślił, zmodyfikował czy upowszechnił, są one bardzo często w różnych wariantach, zależnie jaką koncepcję wymyślił, więcej nowatorskich ćwiczeń znajdziecie tutaj.
 
Vince_Gironda.jpg