Czy w czasie robienia masy na każdym treningu trzeba osiągnąć pompę, czy wystarczy stosować tylko wielkie ciężary na kilka powtórzeń???

 

Arnold.jpgNajlepszym sposobem na zrobienie dobrej jakościowo masy jest połączenie tych dwóch metod. Z jednej strony należy dźwigać duże ciężary, a z drugiej warto wywoływać pompę przy pomocy małych ciężarów na wiele powtórzeń, pomagając sobie w uzyskaniu pompy technikami takimi jak: serie łączone, superserie, serie cybergeniczne (ze zmniejszanym obciążeniem). 
 
Niektórzy ludzie pompują mięśnie przy pomocy szybkich powtórzeń, jednak warto jest również wykonywać powtórzenia w wolnym tempie i dociśnięcie w momencie maksymalnego skurczu (zobaczcie jak trenuje Lee Priest w kultowym filmie „ The Blond Myth”). W ten sposób uzyskacie lepszą pompę, gdyż mięśnie podlegają większemu naciskowi. Dzięki szybkim powtórzeniom można w prawdzie odczuć pompę, ale mięśnie nie zostaną właściwie stymulowane do wzrostu. Należy sądzić iż, pompa jest tak samo potrzebna w trakcie robienia masy, jak powtórzenia z dużymi ciężarami, ponieważ zwiększa ona przepływ krwi, dzięki czemu więcej składników odżywczych trafia do mięśni. Innymi słowy, pompa pomaga odżywić mięśnie, ułatwiając w ten sposób ich regenerację i wzrost. 
 
Jeśli chodzi o węgle przed treningiem - mówimy tu o węglach ze zdrowych źródeł, takich jak ryż, płatki owsiane - to spożycie takich węgli namas_i_sila.jpg godzinę przed treningiem i popicie dużą ilością wody wydaje się być najważniejszym czynnikiem żywieniowym pompy. Oczywiście można jeszcze dodatkowo wspomóc się boosterami azotowymi, które pomagają osiągnąć pompę na treningu - ale i tu również trzeba pamiętać o zjedzeniu dobrych węgli i wypiciu sporej ilości wody przed treningiem. Po prostu nie da się wywołać dobrej pompy bez odpowiednich zapasów glikogenu w mięśniach. 
 
Jeśli więc marzy wam się maksymalna pompa, musicie pamiętać o dobrym posiłku przedtreningowym, nabyć jakiś dobry booster przedtreningowy, a w czasie treningu w niektórych seriach robić przynajmniej 8-12 powtórzeń lub nawet więcej w dobrym stylu. Poza tym wszystko zależy również od konkretnych ćwiczeń. W ćwiczeniach podstawowych - siady, ciągi, wyciskania - postawić należy na ciężar, koniecznie przy dobrej technice, ale i tak skupiać się będziemy na wypychaniu ciężaru, nie koncentrując się aż tak bardzo na czuciu i spinaniu mięśni, odwrotnie w ćwiczeniach izolowanych - tu najważniejsze będą: czucie mięśni, stałe napięcie, pełny skurcz, nienaganna technika, połączenie mózgowo - mięśniowe.
 
Niech będzie z Wami siła i honor!