Obecnie uważa się, że najskuteczniejszą forma treningu cardio jest trening interwałowy.

 

Jeżeli należysz do osób, które pomimo regularnych i systematycznych ćwiczeń aerobowych o niskiej intensywności nie mogą pozbyć się niechcianego tłuszczu, to najwyższa pora uwzględnić w swoich planach trening interwałowy. Znakomity sposób na zwiększenie wytrzymałości i redukcję tkanki tłuszczowej.
 
Aby trening cardio miał sens, należy go robić zawsze po ciężkim treningu siłowym. Wówczas ma on dwukrotnie większą wartość niż samodzielny trening cardio. Na podstawie  przeprowadzonych badaniach, stwierdzono, że taka kolejność jest najlepszym sposobem na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Grupa ćwiczących która robiła sam trening cardio traciła 20% kalorii z tkanki tłuszczowej, natomiast grupa robiąca cardio po treningu siłowym , traciła 50%. Bierze się to stąd, że po treningu siłowym zmęczony organizm, reagując na trening cardio, traktuje tkankę tłuszczową jako podstawowe źródło energii. Trening cardio po treningu siłowym powinien trwać około 30 minut.
 
Obecnie uważa się, że najskuteczniejszą forma treningu cardio jest trening interwałowy polegający na tym, że raz nasz wysiłek pozostaje na poziomie 80-90%, a następnie jego intensywność spada do 50-60%.
 
Ta metoda sprawia, że jeszcze długo po treningu dokonuje się spalanie tkanki tłuszczowej. Wykonujemy zatem 1 minutę ćwiczeń wysokointensywnych (np. szybki bieg), a następnie 1 minutę ćwiczeń niskointensywnych (np. spacer). Taka przeplatanka powinna trwać od 20 do 30 minut i być stosowana 3 razy w tygodniu.
 
Interwały doskonale przyśpieszają przemianę materii, oraz wpływają na naszą kondycję.Trening interwałowy dla wielu jest lepszy niż trening o stałym natężeniu, ponieważ powoduje podobny wyrzut hormonów jak trening siłowy.  Nie jest czasochłonny i nie wpada się w duży katabolizm, podkręca tempo przemiany materii na długo po zakończeniu treningu. Trening interwałowy wpływa znacznie bardziej na zwiększenie powysiłkowego zapotrzebowania na tlen niż trening aerobowy o niskiej intensywności. Dlatego jest skuteczniejszym środkiem w redukcji tkanki tłuszczowej w organizmie.
 
Bardzo skuteczna forma interwałów powinna trwać 30 minut i wyglądać następująco:
1. Przez pierwszych 5 minut wykonujemy średnio-szybkie pedałowanie na rowerku – np.około 15- 20 km/h (dla średnio wytrenowanej osoby).
2. Następnie w ciągu kolejnych 20 minut przeplatamy sprint – np. około 30-40 km/h (dla średnio wytrenowanej osoby). z tempem średnio – szybkim 15 -20 km/h:
- jedna minuta sprint 30-40 km/h
- następnie jedna minuta w tempie średnio-szybkim 15-20 km/h , taki schemat powtarzamy dziesięciokrotnie, czyli w sumie całość „przeplatanki interwałowej” powinna trwać 20 minut
3. Ostatnie 5 minut to ponownie wyjściowe tempo średnio-szybkie 15-20 km/h..
 
Należy pamiętać, że trening interwałowy powinien być:
1. Wykonywany nie częściej niż co 48 godzin,
2. Dobierany zgodnie z poziomem wytrenowania,
3. Modyfikowany wraz ze wzrostem poziomu sportowego
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !