Legendarny kulturysta, który wprowadził nowe standardy sylwetki.

 

John Balik jeden z najlepszych najbardziej cenionych redaktorów w branży "żelaznego sportu". Kiedyś powiedział, że w kulturystyce są dwie najważniejsze rzeczy - 6 posiłków dziennie i przysiad!
 
Tom_Platz1.jpg
 
Te dwa wyróżniki, a zwłaszcza ten drugi na pewno pasują do Tom'a Platz'a, jednego z czołowych kulturystów lat 80-tych. Tom Platz (urodził się 1955 roku) w czasach świetności uchodził za człowieka, który ma największy potencjał do budowania masy mięśniowej od czasu mitycznego Sergio Oliva (Mr.Olympia: 1967, 1968, 1969). Jego nogi zbudowane przez ogromne ilość przysiadów, były czymś niesamowitym, nawet jak na dzisiejsze standardy. Takich "czwórek" i "dwójek' jeszcze nikt nigdy nie widział. Kiedy jako 24 - latek Tom pierwszy raz pojawił się na Olimpii 1979 roku zajmując bardzo wysokie 8 miejsce, było pewne, że ten młodziak niedługo zrobi wokół siebie dużo szumu. Jego sylwetka wówczas wymagała nieco pracy, zwłaszcza górna część ciała dużo odbiegała od dołu. 
 
Dwa lata później na Olympii 1981 (przeczytaj relacje) pojawił się w swojej najlepszej formie. Nabity, gesty z przeraźliwie masywnymi nogami i naprawdę świetnym pozowaniem był głównym faworytem imprezy. Dodał też kilka kilogramów do górnych części ciała, aby wyglądać bardziej harmonijnie. Ostatecznie zajął 3 miejsce za Franco Columbu i Chris'ie Dickerson'ie. 
 
Platz_Olympia_1981.jpg
 
Rok później zapowiedział, że wygra Olympie 1982, jednak kontuzje bicepsa (naderwanie) spowodowała, że wylądował na 6 pozycji. 
 
Późniejsze Olympie nie były już tak udane jak 1981 roku. Odpowiednio zajmował: Olympia 1984 - 9 miejsce, Olympia 1985 - 7 miejsce, Olympia 1986 - 11 miejsce. W 1986 roku zakończył sportową karierę.
 
Tom Platz w latach 80 - tych miał niewątpliwie status gwiazdy kulturystyki. Chwały dodawały mu niezwykle intensywne, wręcz katorżnicze treningi, przed którymi często się hipnotyzował:
 

 
Jestem pewnie, że podczas treningu mało kto na świecie mógł dotrzymać mu kroku. A także jak już wcześniej pisałem posiadał ogromne nogi, po dziś dzień niedoścignione. Przysiadał z ciężarem 288 kg x 12 powtórzeń, a tutaj udokumentowano jak robi przysiad 227,5kg x 23 powtórzeń:
 

 
Przykładowy trening nóg Tom'a Platz'a:
- Przysiad 8-10 serii x 20-8 powtórzeń - max ciężar 288 kg
- Hack przysiad na maszynie 5 x 10-15 - max ciężar 226 kg
- Wyprosty podudzi 5-8 x 10-15 - max ciężar 158 kg
- Uginanie podudzi 6-10 x 10-15 - max ciężar 108 kg
- Wspięcia na palcach stojąc 3-4 x 10-15 - max ciężar 226 kg
- Wspięcia na palcach siedząc 3-4 x 10-15 - max ciężar 102 kg
- Wspięca na palce na Hack maszynie 3-4 x 10-15 - max ciężar 181 kg
 
Tom, nie lubił komfortowego życia, zawsze szedł w ogień, ryzykował i to doprowadziło go do tego, że teraz wielu o nim pamięta. Kochał dźwięk talerzy obijających się o siebie, gdy robił ciężkie przysiady. Uważał, że to właśnie przysiad najbardziej ukształtował jego sylwetkę. Wierzył że szczęście przychodzi do ludzi czynu i takim starał się być. 
 
Tom Platz na temat swoich nóg:
 
Zawsze byłeś znany ze swoich świetnych nóg. Jednak moim zdaniem miałeś bardzo zbalansowaną sylwetkę, ze wspaniałymi plecami, klatką piersiową, barkami i świetnie rozwiniętym brzuchem. Czy nie denerwowało cię, że wiele osób uważało cię za zawodnika z przerośniętymi nogami, nieproporcjonalnymi do reszty ciała? 
 
Tom Platz: Wiesz, to bardzo zabawna sprawa. Po pierwsze miałem zaszczyt wprowadzić wielką zmianę w czasach, w których startowałem w zawodach. To był dla mnie wielki komplement. Być rozpoznawanym dzięki moim nogom. Starałem się nieco zmniejszyć ich wielkość, kiedy byłem krytykowany przez Weidera i innych ludzi w latach 80-tych. Kiedy trenowałem nogi mniej niż zwykle, rosły jeszcze bardziej. Przez kładzenie mniejszego nacisku na rozmiar moich nóg, w latach 80-tych, nawet do etapu, w którym potrafiłem nie trenować ich przez miesiąc czasu, cały czas rosły, robiły się dokładniej wyrzeźbione i bardziej nabite. Coś niesamowitego. 
 
Obecnie krąży po sieci zdjęcie mnie i Lou Ferrigno, kiedy przeglądamy się w lustrze, było zrobione, kiedy wróciłem z trasy po Europie. Wyglądało jakbym wrócił do domu i mówił "mój Boże, skąd te mięśnie?" 
 

 

Tom_Platz8.jpg

 

To wielki zaszczyt być zapamiętanym przez takie coś. Nigdy tego nie planowałem, zwykle takich rzeczy się nie planuje. Był czas, kiedy myślałem, że nie mam proporcjonalnej sylwetki, że moje nogi zaburzają całokształt. To zabawna sytuacja, kiedy idę ze swoją żoną po plaży i ktoś krzyczy "niezłe nogi". Moja żona wtedy odpowiada "oni chyba nie mówią o mnie" (śmiech). 
 
Źródło wywiadu: ilovebodybuilding.pl 
 
Tom Platz, chociaż teraz wygląda jakby nigdy nie trenował, to jednak jednym tchem można powiedzieć o nim - legenda kulturystyki, ekspert z dziedziny odżywiania i ogólnej sprawności, profesor i dyrektor nauk w ISSA. Licencjat z Fizjologii i Żywienia i administracji i biznesu. 
 
Tutaj Tom po 50-tce, przy asekuracji podczas treningu bicepsów:
 

 
Tom po 50-tce w bardzo intensywnym treningu łydek:  
 

 
Tom Platz i twist and shout w czasach świetności:
 

 

Tom_Platz2.jpg
 
Tom_Platz4.jpg
 
Tom_Platz5.jpg
 
Tom_Platz6.jpg
 
Tom_Platz9.jpg
 
Tom_Platz10.jpg