Jeśli można wybrać ćwiczenie, które określa twoją sprawność w najszerszym jej aspekcie, to mogłoby to być „Wstawanie tureckie z kettlebell” (ang. Turkisch get up), czyli tzw.TUREK.

 

Ćwiczenia stabilności ogólnej, popularnie zwane na świecie core stability exercise, pozwalają na wzmocnienie gorsetu mięśniowego otaczającego tułów zarówno z przodu i z tyłu. Inaczej nazywane są także mięśniami rdzenia, ponieważ stanowią solidną podstawę i bazę przez którą kontrolowane są wszystkie ruchy człowieka. Core to dosłownie tłumacząc rdzeń lub jądro. Powszechnie uznaje się, że kręgosłup, przez który przechodzi rdzeń kręgowy, jest podstawą naszego aparatu ruchowego. On jest podłożem naszych codziennych i funkcjonalnych ruchów. Każda dysproporcja w napięciach mięśni tego odcinka, będzie miała bardzo duży wpływ na pozostałe mięśnie, które to w całości wpłyną na naszą ogólną postawę.
 
Długoletnie zaniedbania pasma mięśni okolicy biodra, lędźwi oraz dna miedniczego, prowadzą do poważnych problemów z kręgosłupem. W skrajnych przypadkach mogą mieć też wpływ na pracę stawu biodrowego, kolanowego czy skokowego. Słabo przygotowane mięśnie głębokie takie jak: poprzeczny brzucha, wielodzielny, przepona oraz bardziej powierzchowne jak: prostownik grzbietu, skośne wewnętrzne i zewnętrzne, czy mięsień prosty, mogą być przyczyną późniejszych kontuzji i problemów zdrowotnych. Ich dysproporcje w napięciu wraz z mięśniami kończyn dolnych mogą wpływać na rotacje miednicy, a przez nią do różnego typu powikłań. Jak to się przekłada na sport siłowy? Sprawa jest prosta. Osoby trenujące bez mocnego „core” to trochę jak Mercedes z silnikiem „Malucha”. Dobra stabilność centralna to maksymalizacja osiągnięć i zapobieganie kontuzjom. Moc naszych kończyn wychodzi w pierwszej kolejności z mięśni tułowia.
 
Jeśli można wybrać ćwiczenie, które określa twoją sprawność w najszerszym jej aspekcie, to mogłoby to być „Wstawanie tureckie z kettlebell” (ang. Turkisch get up - TGU), czyli tzw.TUREK. TGU buduje mocny „core”.
 
kettlebell_cwiczyc1.jpg
 
W czasie całego ćwiczenia, ciężar utrzymywany jest na wyprostowanej ręce nad głową. Takie jego ułożenie wymusza mocną pracę mięśnia poprzecznego brzucha i mięśni skośnych w czasie całego wykonywania ćwiczenia.
 
Tureckie wstawanie to ćwiczenie funkcjonalne, w czasie którego wszystkie mięśnie twojego ciała współpracują tak, aby z pozycji leżącej wstać do pozycji stojącej z kettlem w ręce, a następnie ponownie powrócić do leżenia. Wstawanie tureckie wykonane poprawnie, przy przejściu do pozycji stojącej będzie świetnym treningiem w celu poprawy rotacji i wyprostu odcinka piersiowego. Przejście z „mostu”  do klęku jednonóż to poprawa wyprostu biodra i wzmocnienie pośladka. TGU pozwoli Wam poprawić zakresy ruchu w wielu stawach, budując przy tym stabilne i mocne ciało. TGU jest bardzo dobrym dodatkiem do budowania całkiem niezłego tricepsa! W czasie całego ćwiczenia, mięsień ten pracuje izometrycznie, aby utrzymać ciężar na wyprostowanej ręce. To wytwarza jego maksymalny skurcz i dzięki tej pracy w swoich treningach kulturystycznych dużo łatwiej będzie ci zbudować tę partię mięśniową.
 
Prawidłowe „Wstawanie tureckie” :
 

 

kettlebell_cwiczyc2.jpg

 

kettlebell_cwiczyc4.jpg

 

kettlebell_cwiczyc55.jpg

 

Niech będzie z Wami siła i honor !