Steve Reeves (1926-2000) często uznawany jest za najwybitniejszego kulturystę wszechczasów.

 

Steve Reeves (1926-2000) często uznawany jest za najwybitniejszego kulturystę wszechczasów. Jak to? - zapytają niektórzy - a co z Arnoldem? Hmm.. faktycznie , Arnold był niesamowity!, ale jak sam przyznaje, w osiągnięciu tak niesamowitej sylwetki dopomogły mu m.in. sterydy, które łykał w dużych ilościach.

 
Reeves (który - jak często podkreślał sam Arnold - był wielkim idolem dla „Austriackiego Dęba”), zawsze podkreślał, iż jest zagorzałym wrogiem stosowania przez kulturystów różnych niedozwolonych środków dopingujących. W swoich publikacjach i udzielanych wywiadach przestrzegał przed zażywaniem sterydów, piciem alkoholu i paleniem papierosów, zachęcał zaś do zdrowego i higienicznego trybu życia. Refleksje 68-letniego Reeves’a nad nowoczesnym podejściem do kulturystyki ujęto w magazynie „Iron Man” w 1994 roku:
Przedtem kulturystykę ćwiczyliśmy dla zdrowia, czystej rywalizacji sportowej, a dzisiaj trenuje się na sterydach. Obecna czołówka światowa wygląda jakby była klonowana. Wszyscy są podobni do siebie: sylwetkami i masą ciała. Różnią się kolorem włosów i skóry. Kiedy ja byłem zawodnikiem, każdego z nas można było rozpoznać z odległości jednej mili. Obecnie nie jest to możliwe”.
 
To co do dzisiaj wyróżnia go spośród kulturystów, zwłaszcza w porównaniu z obecnymi mistrzami, to nie olbrzymia masa mięśniowa, ale przy stosunkowo drobnych kościach, niemal idealne proporcje. „Ojciec” polskiej kulturystyki" Stanisław Zakrzewski ,tak opisał jego sylwetkę "talia osy, bary tura". Posiadał oprócz tego dobrą aparycję, a przede wszystkim inteligencję. Jego podstawowe wymiary antropometryczne były następujące: wzrost - 183 cm., waga - 100 kg., obwód bicepsa - 47 cm., obwód uda - 67 cm., obwód klatki piersiowej - 132 cm, talia- 73 cm!!!, łydka i kark- 47cm.
 
Steve_Reeves2.jpg
 
W Polsce w czasach PRL-u , wszyscy chcieli wzorować się na jego sylwetce. Najbliżej tego ideału umięśnienia byli: Wiesław Chałas - polski „Steve Revees”, Sławomir Filipowicz i Marek Perepeczko.
 
kulturysci.jpg
 
Idealna sylwetka Steve Reveesa od początku była inspiracją do treningu dla wielu kulturystycznych pokoleń. Był wzorem i idolem, dla przyszłych mistrzów, nawet dla Arnolda. Po obejrzeniu filmu Herkules, Sylvester Stallone zainspirowany wyglądem Reevesa rozpoczął treningi na siłowni. „Sly” namawiał do ćwiczeń innych aktorów mówiąc: „Czy chcesz wyglądać jak dupa, czy jak Steve Reeves”. Revees był ulubionym sportowcem i aktorem Winstona Churchilla, który zawsze mawiał: „ Steve to prawdziwy mężczyzna”.
 
Główne sportowe osiągnięcia Reevesa:
1947 Mr. America - NABBA (pokonał takie sławy jak m.in.: Vince Gironde, George Eiferman, Jack Delinger)
1948: vice Mr. America, vice Mr. Universum - NABBA (przegrał z Johnem Grimkiem), Mr.World (AAU)
1949: II-gi vice Mr. America (przegrał z Grimkiem i Vince Girondą )
1950: Mr. Uniwersum (pokonał Rega Parka. Tytuł Mr.Universum, odpowiadał dziś tytułowi Mr. Olimpia)
 
Brytyjczyk Reg Park, który był głównym faworytem zawodów Mr.Universum 1950,rozgrywanych w Londynie tak wypowiedział się o swoim najgroźniejszym konkurencie: „Bóg dał mu wszystko, pełną wspaniałą kombinację: urody, genetyki i proporcji, a on to wszystko rozwinął i nam ukazał.” Londyński występ Revessa, został utrwalony na łamach magazynu „Heath and Strength”:  ”Gdy na scenie ukazał się potężny, wysoki, pięknie opalony, lekko uśmiechnięty Steve po sali widowiskowej sali Royal National Hotel przeszedł subtelny szmer publiczności. Był to szmer zachwytu. Na scenie stał mężczyzna o szerokich barkach, z niesamowicie umięśnioną klatką piersiową, wąskich biodrach i ze znakomicie rozwiniętymi mięśniami grzbietu, które nadawały górnej części sylwetki kształt litery V. Mięśnie miał doskonale wyrzeźbione i poseparowane. Jego pozowanie było fantastyczne. Po scenie poruszał się płynnie i lekko, demonstrując, jakby w transie, swoje umięśnienie. Owacjom nie było końca.” 
 
Po sukcesach sportowych, do drzwi wspaniałego kulturysty „zapukało” Hollywood. Oto lista filmów, w których wystąpił w głównej roli:
1954 - Athena e le 7 sorelle (Atena)
1954 - Jail Bait (Twarz zabójcy)
1958 - Le fatiche di Ercole (Herkules)
1959 - Agi Murad, il diavolo bianco (Biały diabeł)
1959 - Ercole e la regina di Lidia (Herkules i królowa Lidia)
1959 - Gli ultimi giorni di Pompei (Ostatnie dni Pompei)
1959 - Il terrore dei barbari (Terror barbarzyńców)
1959 - La battaglia di Maratona (Bitwa pod Maratonem)
1961 - Il ladro di Bagdad (Złodziej z Bagdadu)
1961 - La guerra di Troia (Wojna Trojańska)
1961 - Morgan il pirata (Morgan, kapitan piratów)
1961 - Romolo e Remo (Romulus i Remus)
1962 - La leggenda di Enea (Legenda Eneasza)
1963 - Il giorno più corto
1963 - Il figlio di Spartacus (Syn Spartakusa)
1963 - Sandokan, la tigre di Mompracem (Sandokan, tygrys Malezji)
1964 - I pirati della Malesia (Piraci z Malezji)
1968 - Vivo per la tua morte (Długa droga do piekła) - producent
1994 - Hercules Recycled (Powrót Herkulesa)
 
Największy sukces przyniosła mu główna rola w filmie „Herkules”. Dała mu sławę, pieniądze i była inspiracją dla przyszłych kulturystycznych pokoleń. W 1958 roku Steve Reeves został wybrany w USA Najlepszym Aktorem Roku, wyprzedzając takie aktorskie sławy jak John Wayne.
 
Po zakończeniu kariery trenował przez dziesięciolecia dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Napisał kilka książek o treningu. Ogromną popularność zyskała jedna z jego książek pt.”Building the Classical Physigue- The Natural Way”.
 
Pod koniec kwietnia 2000 roku wykryto u Reeves’a nowotwór. Zaledwie kilka dni później 1 maja zmarł w wieku 74 lat.
 

 

Steve_Reeves1.jpg

 

Steve_Reeves4.jpg

 

Steve_Reeves5.jpg

 

Steve_Reeves6.jpg

 

Steve_Reeves7.jpg

 

Steve_Reeves8.jpg

 

Steve_Reeves9.jpg

 

Steve_Reeves10.jpg

 

Steve_Reeves11.jpg

Steve_Reeves12.jpg

 

Steve_Reeves13.jpg

 

Steve_Reeves14.jpg

 

Steve_Reeves15.jpg

 

Steve_Reeves16.jpg

 

Steve_Reeves18.jpg

 

Steve_Reeves19.jpg

 

Steve_Reeves20.jpg

 

Steve_Reeves21.jpg

 

DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!
Niech będzie z Wami siła i honor!