Legendarny i znaczący kulturysta za czasów Arnolda.

 

Steve Michalik urodził się 1948 roku, dorastał na Brooklynie. W młodości był bardzo wątłej postury, musiał dostawać zastrzyki z żelaza, ponieważ miał anemie. W wieku 8 lat jego ojciec za nieposłuszeństwo wrzucał go do szafy, tam zaczytywał się w komiksach swojego brata. Imponował mu Captain America, ponieważ był męski, uczciwy, odważny, silny, muskularny i taki właśnie chciał być mały Steve'a.

 

Steve_Michalik8.jpg

 
W wieku 12 lat rozpoczął treningi kulturystyczne. Jako nastolatek już wygrywał zawody.
 
Michalik, był znany z bardzo hardcorowych treningów, którego filozofią było intensywność i szaleństwo. Potrafił robić 50 - 80 powtórzeń w jednej serii. Krótkie przerwy, powtórzenia wymuszone, częsta zmiana ćwiczeń, technika i skupienie, to główne założenia jego treningu. 
 
Przyjmował całą masę środków dopingujących. Nie bał się eksperymentować na własnym ciele, traktował siebie jako laboratorium chemiczne. Największa wagę jaką uzyskał było to 120 kg na 178 cm wzrostu. Na zawodach zwykle wychodził z wagą ok. 95 kg. Miał 71 cm w talii.
 
Steve_Michalik1.jpg
 
Startował w latach 70-tych i do połowy lat 80-tych, plasował się zwykle w środku stawki, gdzieś w drugiej połowie w pierwszej dziesiątki. Najbardziej prestiżowymi zawodami w których uczestniczył były to Night of Champions IFBB, w których wystartował 1980 i 1983 roku, wtedy mógł porównać się z najlepszymi kulturystami świata, odpowiednio zajął 6 i 11 miejsce.
 
Night of Champions IFBB 1980 rok
1. Chris Dickerson
2. Robby Robinson
3. Roy Callendar
4. Ed Corney
5. Casey Viator
6. Steve Michalik
7. Bill Grant
8. Mohamed Makkawy
9. Carlos Rodriguez
10. Samir Bannout
11. Harold Poole
12. Tom Platz
13. Tony Emmott
14. Anibal Lopez
15. Tommy Aybar
 
Night of Champions IFBB 1983 rok
1. Lee Haney
2. Greg DeFerro
3. Albert Beckles
4. Johnny Fuller
5. John Terilli
6. Bob Birdsong
7. Dave Johns
8. Ali Malla
9. Danny Padilla
10. Rod Koontz
11. Steve Michalik
12. Wayne Robbins
 
Wygrywał jedne najważniejszych imprez kulturystyczny z Stanach Zjednoczonych, 1971 roku Mr USA AAU, 1972 roku Mr America AAU, 1973 roku Mr Universe NABBA w kategorii wysokiej.
 
Steve_Michalik22.jpg
 
 

 
1980 roku wielki Arnold Schwarzenegger nazwał go "Phantom Bodybuilder", gdyż Steve Michalik, powrócił po 5-letniej kontuzji spowodowanej wypadkiem samochodowym w którym doznał paraliżu nóg.  
 
Jego największym uczniem był fenomenalny John Defendis.
 
John_Defendis.jpg
 
Steve Michalik słynął z inteligencji i elokwencji, często na seminariach obalał stereotypy dotyczące żywienia i diety. Był zawsze naładowany energią, optymistyczny i zdeterminowany na sukces.
 
W połowie lat 80-tych zakończył karierę sportową, powodem były problemy zdrowotne, jak guzy wątroby, niewydolność serca i choroby nerek. W 2011 miał przeszczep nerki, a wcześniej przeszedł udar mózgu i zawał serca.
 
Po 40-tce postanowił odrzucić wszelki środki dopingujące i zacząć nowe życie, jako zdrowy człowiek. 
 
Zastrzelił się w swoim mieszkaniu 24 maja 2012 roku, mając zaledwie 63 lata.
 

 

Steve_Michalik4.jpg

 

Steve_Michalik5.jpg

 

Steve_Michalik6.jpg

 

Steve_Michalik9.jpg

 

Steve_Michalik10.jpg

 

Steve_Michalik11.jpg