Spartan Race jest organizowany w Polsce dopiero od roku, stąd wielu z nas nie ma pojęcia co oznacza owe hasło.

 

Mówiąc w wielkim skrócie, jest to dyscyplina podobna do crossfitu, pełna błota, brudu, potu i łez. Dlaczego podobna? Dlatego, że w porównaniu z crossfitem, nie są to przelewki.
 
 1.jpg
 
Spartańska historia
W starożytnej Sparcie już mali, 7 letni chłopcy zaczynali treningi sprawnościowe, które przygotowywały ich do wojskowego, surowego trybu życia. Nic dziwnego, że do dnia dzisiejszego krążą legendy o wojownikach, którzy potrafili pokonać każdego wroga. Spartan Race to nic innego jak wyścig spartański, który przetestuje każdą komórkę twojego ciała – dowiesz się w końcu, czy płynie w tobie krew prawdziwego Spartanina.
 
Spartański Vermont
Spartan Race wbrew pozorom nie narodził się w Europie, ale daleko na malowniczych wzgórzach Vermont w USA w 2010 roku. Ta młoda dyscyplina gromadzi z roku na rok coraz większą liczbę sportowców z całego świata. Według danych w 2013 roku swoją siłę i wytrwałość sprawdzało ponad 500 tysięcy osób. W zeszłym roku odbyło się aż 130 imprez w 15 krajach na 6 kontynentach! Na koniec Spartan Race organizuje się specjalne mistrzostwa dla najlepszych zawodników.
 
2.jpg
 
Spartan Race
Spartan Race jest z definicji biegiem z przeszkodami, który dzieli się na 3 mniejsze podkategorie. Nie jest to bieg rekreacyjny dla osób uprawiających nordic walking ani rozgrzanie mięśni dla amatorów piłki nożnej. Spartan Race to morderczy wyścig, który są w stanie ukończyć tylko najtwardsi z nas. 
 
Każdy zawodnik podchodzi inaczej do zawodów. Na początku najrozsądniej zobaczyć na czym polega dyscyplina i pokonywać przeszkody dokładnie i rzetelnie. Nie każdy Spartanin idzie jednak w tym samym kierunku. Niektórzy są nakierowani na wygraną za wszelką cenę, co kończy się niekiedy karnymi pompkami, wznosami czy brzuszkami, które odbierają resztki sił. Zależnie od wybranego biegu możemy wspinać się po linie, brnąć przez błoto, czołgać się pod drutem kolczastym lub skakać nad ogniem! Imprezy odbywają się zarówno nad morzem jak i w górach – ciężko stwierdzić, które z nich są łatwiejsze do pokonania.
 
4.jpg
 
3 levele
Jak wcześniej wspominaliśmy, Spartan Race posiada 3 poziomy trudności, dzięki którym mniej zaawansowani sportowcy będą mogli spróbować swoich sił.
 
SPARTAN SPRINT
Dystans: 5 km+
Przeszkód: 15 +
 
Opcja dla początkujących, którzy nie wiedzą jeszcze, co może czekać ich na evencie typu Spartan 
Race. W skrócie mówiąc jest to błotnisty bieg z kilkunastoma przeszkodami na 5 lub więcej kilometrów, który służy do zaprawienia w boju przyszłego zwycięzcy.
 
SPARTAN SUPER
Dystans: 13 km +
Przeszkód: 20 +
 
Bieg dla tych, którzy skosztowali już smaku Spartan Sprint. Jeśli nie macie dosyć, weźcie udział w Spartan Super, w którym znajdziecie już ponad 20 przeszkód na dystansie 13 lub więcej kilometrów. W Spartan Super dotkniesz po raz pierwszy granic swojej wytrzymałości – czy dasz radę?
 
SPARTAN BEAST
Dystans: 20 km +
Przeszkód: 25 +
 
Bieg dla prawdziwych wyjadaczy. Nie jest to zabawa z błotem ani zwykłe, nudne czołganie się pod drutem kolczastym. Beast jest biegiem, który wyciśnie z ciebie ostatnie siły – jednak na to właśnie liczysz! Bieg dla tych, którzy chcą potwierdzić swoją spartańską krew – w końcu w życiu nie ma rzeczy niemożliwych!
 
3.jpg
 
Bieg po więcej
Dla prawdziwych fanów tego sportu organizator przygotował masę zdjęć, kalendarium oraz sklep z akcesoriami. Oficjalnym sponsorem Spartan Race w Polsce jest firma Reebok, która jest znanym i cenionym na całym świecie brandem sportowym. Dla moli książkowych, którzy poszukują nieco teorii, przygotowano publikację „Spartan UP! Guide to life!” – jak na razie dostępną tylko w języku angielskim. Jeśli spróbujecie Spartan Race i odkryjecie, że jest to coś, co chcecie robić w życiu, możecie zostać prawdziwym spartańskim Coachem. Minus jest tylko jeden – w Polsce nie mamy możliwości nauki. Nie martwmy się jednak na zapas – zawody Spartan Race są organizowane w Polsce dopiero od roku, infrastruktura dopiero się rozwija. Jesteście gotowi podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w Spartan Race?! Pamiętajcie o solidnym przygotowaniu fizycznym oraz zakupie dobrych ubrań sportowych, które pomogą wam przetrwać najcięższe chwile.
 

Artykuł stworzony przy współpracy z sarafis.pl

 
 
spartanrace.jpg