Doskonałe źródło białka.

Serwatka jest znakomitym źródłem białka. Ze względu na swój doskonały wpływ na przyrost mięśni i na wydolność fizyczną żaden kulturysta nie powinien ruszać się z domu bez dziennej porcji serwatki. 
Ponieważ ciężko ćwiczący kulturysta potrzebuje zwiększonej dawki budulca mięśniowego  powinien on przyjmować jak najwięcej białka wysokiej jakości. Sportowcy, potrzebują dodatkowej ilości białek i to z wielu powodów. Dwoma podstawowymi są naprawa i wzrost. Ostro, trenując niszczymy mięśnie. Odpoczywając naprawiamy je. Jeżeli odpoczynek nie jest wystarczająco długi mięśnie się zregenerują, ale bez odpowiedniej ilości białek nie będą rosły. Przyjmuje się że, na każdy kilogram masy powinno przypadać przynajmniej 2g białka. 
Najlepszym źródłem białka, która pomoże nam w tych procesach jest właśnie serwatka. Jest to płynny produkt uboczny powstającym z mleka w czasie produkcji serów. Ser jest wytwarzany poprzez krzepniecie mleka; wydzielona płynna pozostałość oddzielana jest od skrzepu - jest to właśnie serwatka.

Białka serwatki charakteryzują się największą zawartością ważnych  aminokwasów i między innymi dlatego stanowią najlepszy suplement białkowy, dający optymalny efekt anaboliczny.

Serwatka posiada wysokiej jakości aminokwasy egzogenne i endogenne, która określa czynnik  BV (wartość biologiczna).  Im jest ona wyższa, tym organizm zatrzymuje więcej białka i tym samym wzrasta intensywność budowy mięśni. Spośród wszystkich białek to właśnie białka serwatki mają największy indeks BV. BV  białka serwatkowego wynosi 159- jest to np: dwa razy więcej niż BV odżywki białkowej opartej na kazeinie.

Porównanie BV różnych produktów:

Izolat białka serwatki 159
Koncentrat białka serwatki 104
Laktoalbumina 104
Białko jaja kurzego 88
Kurczak pierś 79
Kazeina 77
Soja 75
Białko z ziemniaków 60

Najwyższe BV ma oczywiście białko serwatki. Jest to istotne przy wyborze odżywki białkowej , ponieważ np. białko serwatki ma o ponad 100 % korzystniejsze BV niż odżywka oparta na kazeinatach.
 
Jedną z wielu zalet Serwatki jest to, że jest lekko strawna i przyspiesza perystaltykę jelit. Bogata zawartość w niej cukru mlekowego, czyli laktozy, wzbogaca florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, co wzmacnia system immunologiczny, czyli odporność na choroby.

Serwatka obfituje w witaminy rozpuszczalne w wodzie i ważne dla zdrowia. Są to witaminy B2, B12, B1 i B6. Zawiera też kwas pantotenowy, którego brak wywołuje m.in. stany zapalne skóry, biegunki, zahamowanie wzrostu, siwienie i wypadanie włosów. Jest w serwatce także biotyna, zwana witaminą H. Uważa się, iż 1 litr serwatki słodkiej (podpuszczkowej) wypijany dziennie, pokrywa w 33 proc. zapotrzebowanie na witaminy B1, B6 i B12 oraz na biotynę, w 66 proc. na kwas pantotenowy oraz w 80 proc. na witaminę B2.

Serwatka zawiera fosfor, wapno, jod i sód, ale głównie obfituje w wapń, jak wiadomo zapobiegający rzeszotnieniu kości, czyli osteoporozie. Każdy, kto wypija litr serwatki dziennie, dostarcza organizmowi ok. 66 proc. niezbędnego wapnia i ok. 40 proc. magnezu.

Myślę, że te argumenty przekonały Was, które białko góruje odnośnie budowania masy mięśniowej, zdecydowania polecam serwatkę, na pewno się nie zawiedziecie.