Kiedyś nadchodzi ten czas, kiedy "stary mistrz" musi ustąpić pola "młodym wilkom", dzieje się to z każdym, kto dostąpił tego zaszczytu stać się najlepszym champion'em.

 

Sergio Oliva - legenda kulturystyki i absolutny mistrz drugiej połowy lat 60-tych, był nie do pobicia dla konkurentów, zdominował Olympie od 1967 do 1969 i każdy piał z zachwytu nad jego sylwetką. 
 
 Sergio_Oliva.jpg
 
W tym czasie wydawało by się, że absolutnie nikt nie może mu zagrozić i pewnie by zdobywał jeszcze przez kilka lat statuetkę Sandowa, gdy nie pewien Austriak o bardzo trudnym nazwisku, oczywiście mowa tu o Arnold'zie Schwarzenegger'ze. Już w 1969 roku zajął na Mr.Olympia drugie miejsca, tuż za placami Olivii, dając mu do zrozumienia, że może być w przyszłości groźnym konkurentem. 
 
Olympia_1969.jpg
 
No właśnie ta przyszłość nadeszła szybciej niż się spodziewano, czyli już rok później i to nie na Olympii 1970 roku – jak wszyscy sądzą, lecz kilka miesięcy przez tym wydarzeniem, a mianowicie w zawodach AAU Pro Mr. World 1970. Właśnie w tym konkursie pierwszy raz Sergio doznał nieoczekiwanej porażki z 23- letnim Arnold'em, to był początek końca starego mistrza.
 
Czy Arnold Schwarzenegger faktycznie był w tych zawodach dużo lepszy od Sergio Olivia, możecie sami ocenić z zamieszczonych materiałach:
 

 
Sergio_Arnold1.jpg
 
Sergio_Arnold2.jpg
 
Sergio_Arnold4.jpg
 
Sergio_Arnold5.jpg
 
Sergio_Arnold6.jpg
 
Sergio_Arnold8.jpg
 
Sergio_Arnold9.jpg
 
Jak się okazało, kilka miesięcy później Arnold pokonuje Segio na Olympii 1970 roku i rozpoczyna marsz po 7 tytułów Mr.Olympia.  
 
Olympia_1970.jpg
 
Ciekawostka:
1971 roku na Olympii miał toczyć się wielki rewanż pomiędzy tymi dwoma panami. Do konkursu zgłosiło się czterech zawodników Arnold Schwarzenegger, Roy Callender, Franco Columbu i Sergio Oliva, jednak trzech ostatnich zostało zdyskwalifikowanych m.in. za udział w konkurencyjnych federacjach i tak oto bez żadnego konkurenta wygrał Arnold.
 
1972 roku na Olympii ponownie była okazja do spotkania się tych dwóch mistrzów, jednak wynik okazał się znów niekorzystny dla Sergio Oliva.
 
1. Arnold Schwarzenegger
2. Sergio Oliva
3. Serge Nubret
4. Frank Zane
5. Franco Columbu 
 
Olympia_1972.jpg
 
Po tym wydarzeniu Sergio startował rzadko w to w mniej prestiżowych federacjach omijając rywalizację z Arnoldem. Dopiero w latach 80-tych wystartował na Olympii, zajmując 1984 i 1985 roku - 8 miejsce, jednak to już nie była ta sama forma jak pod koniec lat 60-tych.
 

 

Genetyk "The Myth" - Sergio Oliva:

 
Sergio1.jpg
 
Sergio2.jpg