Poznajcie tego zawodnika o fenomenalnym układzie mięśnowo-kostnym, który stał się legendą.

 

Sergio Oliva (ur. 4 lipca 1941 w Hawanie, Kuba) powinien znać każdy, kto choć trochę interesuje się "żelaznym sportem". Uznaje się go jako jednego z najwybitniejszych kulturystów na świecie, kiedy to w latach 60-tych i 70-tych dominował na scenach zawodów. Najlepszy jego okres przypada dokładnie na lata od 1967- 1969 roku, kiedy to wygrywał najcenniejsze trofeum w kulturystyce, Mr.Olympia. Przejął on bezpośrednio "pałeczkę" po pierwszym zdobywcy tej nagrody Larrym Scottcie (1965-1966 rok). 
 
Przez wielu fachowców z branży, Sergio Oliva, to największy genetyk w kulturystce, jaki chodził po naszej ziemi, i nikt do tej pory nie może się z nim równać, jeśli chodzi o talent do tego sportu. A więc, co posiadał takiego Sergio Olivia, co pozwoliło mu stać się legendą i unikatową osobą.  
 
Oto dlaczego Sergio Olivia był taki wyjątkowy: 
 
- Sergio, kiedy zaczynał treningi ważył tylko, a może aż 89 kg na 178 cm wzrostu. Była to czysta masa mięśniowa. Jest to niewątpliwie duży wyczyn, dlatego, że gdy dorastał i trenował w swojej ojczyźnie na Kubie w latach 50-tych było to miejsce, gdzie uciekało się najczęściej do USA, gdyż panował tam reżim i kryzys gospodarczy. Sergio wielokrotnie wypowiadał się, że jadał bardzo często tylko jeden posiłek dziennie, zapewne nie zawsze było to mięso. 
 
- Kiedy pierwszy raz zawitał na sale treningową sztanglistów na Kubie, trenerowi opadła szczęka z wrażenia, gdy zobaczył jak "miota" ciężarami. Po 3 miesiąc treningu pobił rekord Kuby w dwuboju ciężarowym. Od razu zakwalifikowano go do drużyny narodowej. Niedługo potem udał się na zgrupowanie sztanglistów do Rosji, tam bardzo szybko poprawił swój wynik w rwaniu i podrzucie z 408 kg na 589 kg. 
 
Sergio_sztanglista.jpg
 
- 1962 roku Sergio uciekł do USA, wylądował w Chicago, tam od razu wygrał z marszu zawody Mr Chicago, a potem całych stanów Mr Illinois.
 
Sergio_pierwsze_zawody.jpg 
 
- Kiedy wygrywał tytułu Mr Olympia w latach 1967-1969 pracował cały czas na odlewni po 12 - 14 godzin w gorącej atmosferze, co nie przeszkodziło mu w zdobywaniu najcenniejszych trofeów.   
 
- Wielokrotnie przyznawał, że nigdy nie stosował diety, po prostu jadł wszystko na co miał ochotę. Tylko jedyny raz 1984 roku, kiedy przygotowywał się do Olympii, zastosował dietę redukcyjną opartą na rybach i sałatkach rozpisaną przez Franka Zane, co bardzo źle wpłynęło na jego sylwetkę. Na zawodach był "mały" i mniej "twardy", zajął 8 miejsce. 
 
- Na Olimpii 1968 roku nikt nie odważył się stanąć z nim w szranki, wygrał jako jedyny uczestnik.
 
- Jego wymiary były niesamowite, przyjmował tylko Dianabol, ale garściami, od czego rósł jak "balon". 
 
- W najlepszym momencie ważył 112 kg, i pokazał tą formę na Olympii 1972 roku, zajął 2 miejsce, wygrał Arnold Schwarzenegger. 
 
Sergio_Oliva_Olympia_1972.jpg
 
- Poza sezonem ważył 122 kg. 
 
- Najbardziej fenomenalną partią ciała była jego talia, która mierzyła 68 cm oraz obwód ramienia, który mierzył 57,5 cm, więcej od Arnolda, który miał 56 cm. Ponadto miał bardzo "mięsiste" przedramiona.
 
Sergio_predyspozyjcje.jpg
 
- Jak na czarnoskórego miał ogromne 50 cm łydki, wiemy przecież, że oni mają zwykle chude łydki 
 
- Sergio Oliva ogólnie całą sylwetkę miał niesamowicie "zwarta" i proporcjonalną, to wszystko dopełniały bardzo małe stawy co  w połączeniu z dużą masą mięśniowa dawało piorunujące efekty, a przy tym był bardzo silny, nawet z taką wąską talią. Jego potęgę widać w legendarnej pozie "Victory Pose", którą nikt nie zrobił, tak dobrze jak on. 
 
Sergio_poza.jpg
 
Te wszystkie argumenty świadczą, że przyznawanie mu przydomka "człowieka o największych predyspozycjach," do kulturystyki nie jest przesadą, jego układ kostno - mięśniowy jest jedyny w swoim rodzaju, a przy tym jest to osoba bardzo pracowita.  Wato zapamiętać tego kulturystę, którego można śmiało postawić koło takiej ikony, jak Arnold Schwarzenegger.
 

 

Sergio_film.jpg

 

Sergio_Olivia2.jpg

 

Sergio_Olivia4.jpg

 

Sergio_Olivia5.jpg

 

Sergio_Olivia6.jpg