Przegląd najważniejszych białek.

 

Istnieje wiele odżywek białkowych, producenci prześcigają się w zachwalaniu skuteczności swoich produktów. Odpowiednie dobranie rodzaju białka nie jest trudną sztuką, ale gwarantuje zoptymalizowanie treningu i pomaga w osiągnięciu postawionego sobie celu. Podstawowa wiedza na temat białka pozwoli wam na skuteczne i trafne dobranie odżywki do własnych potrzeb. Innej odżywki użyjecie po treningu, a innej przed snem. Sprawdźcie jak to wszystko połączyć.

 
Koncentrat białek serwatki (WPC bv 109),to w miarę szybko wchłaniana proteina, do stosowania w okresie o największym i najszybszym zapotrzebowaniu na białko tzn. po przebudzeniu po całonocnym poszczeniu, po treningu lub gdy czas pomiędzy posiłkami znacząco wydłużył się. Zawartość białka na poziomie 70- 80%. Wysoka zawartość aminokwasów BCAA glutaminy. Reszta to niezbyt potrzebna i zdrowa  laktoza.
 
Izobat białka serwatki (WPI bv 159). Najbardziej pożądany aminogen dla człowieka, bardzo dobrze wchłaniana frakcja białka, duża wartość odżywcza i anaboliczna, do stosowania w podobnych porach jak koncentrat białek serwatki. Podobnie jak koncentrat białek serwatki, charakteryzuje się stosunkowo dużą zawartością aminokwasów BCAA i glutaminy. Zawartość białka na poziomie 90- 95%. O tyle lepszy jest izolat od koncentratu, że nie zawiera tak wielkiej ilości laktozy. 
 
Białko jaja (egg protein bv 100). Wchłanianie aminokwasów z tego białka jest rozłożone w czasie nawet do kilku godzin, dlatego, jest to bardzo dobre białko do spożycia przed snem lub gdy wiemy, że czeka nas dłuższa przerwa w jedzeniu posiłku. Aminogram białka jaja jest najbardziej zbliżony do aminogramu białka ludzkiego. Dobre białko dla osób z nietolerancją na inny rodzaj białek.
 
Białko sojowe ( SPI bv 70) ciężko strawne, długo zalegające w przewodzie pokarmowym. Słabiej przyswajalne niż białka serwatki. Częste połączenie białek sojowych z białkami serwatki podnosi jego wartość  biologiczną. Wyższa niż w białku serwatki zawartość glutaminy, zwłaszcza Bonden- glutaminy, która nie rozpuszcza się pod wpływem działania soków żołądkowych. Z uwagi na zdrowotne właściwości, które ma soja nie należy tego białka skreślać.
 
Białko kazeinowe, białko z mleka ssaków wyodrębnione w procesie trawienia. W mleku białko kazeinowe występuje w postaci miceli kazeinowych, stad nazwa micelar kazein. Ze względu na długotrwały i stabilny proces uwalniania aminokwasów, szczególnie polecane na noc. W żołądku przyjmuje postać żelu, gwarantując tym samym stały dopływ proteiny dla naszego organizmu podczas snu. 
 
Nie można wyróżnić i wybrać najlepszego białka, każdy jego rodzaj ma swoje zalety, każdy jest najlepszy w zależności od pory i dla różnych osób. Producenci oferują szeroki wachlarz możliwości, asortyment jest naprawdę duży. Tylko i wyłącznie dzięki ciągłemu pogłębianiu własnej wiedzy, będziecie mogli kształtować swoje ciało i budować mięśnie.