Przemysław Kwiatkowski (ur. 15.08.1935 r.), wybitny polski kulturysta, ciężarowiec, miotacz...

 

a ponadto zapalony siatkarz, sześcioboista (bieg na 60 m., pięcioskok obunóż, rzut kulą do tyłu przez głowę, pływanie na 50 m., rwanie i podrzut sztangi), pływak, narciarz, a z konieczności nawet – gimnastyk, akrobata!

 
Tak wszechstronnie wyglądała kulturystyka - kulturyści, w latach 60 –tych XX wieku, czyli okresie kiedy ten piękny sport stawiał pierwsze, trudne kroki w naszym kraju, gdyż w okresie PRL-u, komunistyczne władze patrzyły złowrogo i podejrzliwie na sport, który przybył z krajów „imperialistycznych”- z za żelaznej kurtyny.
 
W latach 60-tych, kiedy nasi przedstawiciele „siły, sprawności i piękna” rzec można raczkowali, ich sztandarowym spotkaniem były sopockie „Ogólnopolskie zawody w wieloboju kulturystycznym” rozgrywane w Sopocie (czasem gościnnie w Gdańsku) na kortach, plaży, przy złej pogodzie bywało że w hali, zawsze w asyście tysięcy publiczności - przy dużym udziale płci pięknej. Zawody te były uznawane nie wiedzieć czemu, za nieoficjalne mistrzostwa Polski (sami kulturyści uznawali je za oficjalne).
 
Nasz bohater Przemysław Kwiatkowski, był wówczas niekwestionowanym dominatorem tych zawodów. Wygrał je 3 razy z rzędu, w latach: 1963-64-65, a gdy jego wyczyn wyrównał potem legendarny Mieczysław Krydziński, wrócił na kulturystyczny pomost i w 1969 roku, wygrał w kategorii wzrostowej „niżsi”.
 
Sam mistrz tak wspomina tamte zawody:
W konkurencjach siłowych: wyciskaniu sztangi leżąc, podrzucie i przysiadzie ze sztangą, uzyskiwałem znaczną przewagę, broniłem się w ocenach za postawę (budowę , sylwetkę) i nie wiedziałem, ile stracę, prezentując umięśnienie i pozując, gdyż tu decydujący głos mieli, nie zawsze obiektywni, sędziowie. Tak czy siak wszechstronność bywała górą.
 
Przemysław Kwiatkowski oprócz kulturystyki, odnosił również spore sukcesy w podnoszeniu ciężarów na MP :
- rok 1957, waga lekkociężka (90 kg)- V miejsce, 325 w trójboju olimpijskim (102,5 w wyciskaniu, 97,5 rwanie, 125 podrzut)
- 1958 – brązowy medal – 360 kg ( 107,5+ 110+ 142,5 )
- 1959 – brązowy medal – 360 kg ( 105+ 115+140 )
- 1961 – brązowy medal – 380 kg ( 110+120+150 )
- 1963 – IV miejsce – 400 kg ( 122,5+122,5+155 )
- 1965, waga ciężka ( +90 kg) – IV miejsce, 400 kg ( 130+120+150 )
 
Przemysław Kwiatkowski o podnoszeniu ciężarów:
W podnoszeniu ciężarów dostrzegłem magię siły. Cieszyłem się z każdego kilograma dźwigniętego więcej, każdego rekordu życiowego, obojętnie w jakim boju. Gdyby dodać moje najlepsze wyniki z trójboju olimpijskiego, 135 kg w wyciskaniu stojąc, 130 w rwaniu i 160 w podrzucie, dałoby to doprawdy liczącą się sumę. Niestety nie udało mi się sklecić w jednym konkursie. W każdym razie przerzucanie 20-30 ton podczas każdego treningu, na ogół po pięć razy tygodniowo, nabierało dla mnie sensu. Ciężary to była również możliwość spotkań, startów i treningów z czołowymi siłaczami świata. Ciężary wreszcie dały mi wspaniałą przepustkę do kulturystyki.
 
Jak widzimy pan Przemysław i jego koledzy z tamtych lat, prezentowali nasz sport, godnie z ideą znaczenia słowa - KULTUR(A)styka. Kiedy to liczyły się nie tylko wielkie , napompowane ( często nie wiedzieć czym tak naprawdę w środku), błyszczące od olejków, zwaliste mega sylwetki, ale przede wszystkim – SIŁA, SPRAWNOŚĆ I PIĘKNO !
 
Jak dla mnie pierwsi mistrzowie Polski (choć nie oficjalni) w kulturystyce (wówczas w wieloboju kulturystycznym), tacy jak m.in. Pan Przemysław, byli nie tylko pionierami tego sportu w naszym kraju, ale też prawdziwymi mistrzami i na zawsze pozostaną piękną legendą polskiej KULTURYstyki.
 
Przemysław Kwiatkowski – kulturysta:
 
Przemyslaw_Kwiatkowski.jpg
 
Przemyslaw_Kwiatkowski1.jpg
 
 
Przemysław Kwiatkowski – ciężarowiec:
 
Przemyslaw_Kwiatkowski2.jpg
 
 
Półprzysiady z ciężarem 247 kg:
Kwiatkowski_przysiad.jpg
 
 
Przemysław Kwiatkowski odbiera puchar z rąk „ojca chrzestnego” polskiej kulturystyki Stanisława Zakrzewskiego:
Przemyslaw_Kwiatkowski5.jpg
 
 
Przemysław Kwiatkowski – wyciska leżąc 137,5 kg. Jak na lata 60. XX w. był to niezły wynik:
Przemyslaw_Kwiatkowski6.jpg
 
 
Przemysław Kwiatkowski – lat 76 :
Przemyslaw_Kwiatkowski7.jpg
 
Przemyslaw_Kwiatkowski8.jpg
 
Przemyslaw_Kwiatkowski9.jpg
 
Przemyslaw_Kwiatkowski10.jpg
 
Przemyslaw_Kwiatkowski11.jpg
 
 
 
DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!
Niech będzie z Wami siła i honor!