Porady Ronniego Colemana.

Mięśnie klatki piersiowej należą do tych mięśni, które większość adeptów kulturystyki ćwiczy najchętniej. Kształtna i dobrze umięśniona klatka piersiowa budzi podziw i uznanie. Dobrze rozwinięta klatka piersiowa nie tylko świadczy o tężyźnie fizycznej, ale także spełnia bardzo istotną rolę dla naszego zdrowia-chroni dwa najważniejsze organy: serce i płuca. Aby w pełni wszechstronnie rozwinąć muskulaturę klatki piersiowej należy atakować ja pod różnymi kątami. Jak zatem ćwiczyć klatkę piersiową, aby ładnie ukształtować poznacie z poniższych porad Ronniego.


Żeby mięśnie klatki się rozrastały, muszą być trenowane w pełnym zakresie ruchu. W dolnym punkcie ruchu mięśnie piersiowe muszą być możliwie najbardziej rozciągnięte, w czym pomaga maksymalne wypchnięcie klatki w górę z jednoczesnym ściągnięciem barków do dołu i pod tułów.

Maksymalny zasięg, obrót i ruch są tym, czego potrzebujesz. Zobacz, jak bardzo w każdym powtórzeniu może się poruszać i rozciągać klatka piersiowa. W dolnej fazie wyciskania ściągnij razem łopatki pod siebie, a następnie wyprostuj całkowicie ręce i napnij mięśnie piersiowe. Jeśli pełny wyprośt rąk i napięcie nie skutkują rozrostem górnych i środkowych partii mięśni piersiowych, to prawdopodobnie stosujesz zbyt szeroki uchwyt sztangi. Nie pozwala on na swobodny ruch rąk i barków, uniemożliwiając tym samym ściągnięcie łopatek barkowych pod grzbiet w dolnej fazie powtórzenia.

Możliwe, że zmiana uchwytu pozwoli ci uzyskać maksymalny zasięg ruchu. Idealna szerokość uchwytu dla maksymalnego zasięgu ruchu mięśni piersiowych jest wtedy, kiedy odległość między zewnętrznymi krawędziami dłoni jest nie więcej niż o 1 cm większa od szerokości barków. Spróbuj tego. Dzięki temu uzyskasz lepsze napompowanie mięśni piersiowych w obrębie środkowej linii klatki i jednocześnie zauważysz rozrost górnych partii mięśni piersiowych w ich wewnętrznych sektorach.

Rób  wyciskanie sztangi na ławce poziomej i skośnej głową do góry, wyciskanie sztangieiek na obu tych ławkach oraz rozpiętki. Z tego zestawu wybierz na trening cztery ćwiczenia, ale nigdy nie stosuj pod rząd tego samego treningu. Wykonuj w seriach tak jak ja, po 12 powtórzeń. Pamiętaj o rozciąganiu mięśni w dolnej fazie ruchu i napinaniu ich w górnej, tak aż napompowane krwią górne i wewnętrzne partie mięśni piersiowych zaczną się uwydatniać.

Trening Ronniego Colemana

Trening A

Wyciskanie na ławce poziomej 5x 20-12

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej głowa do góry 4x 12

Rozpiętki na ławce poziomej 4x 12

Wyciskanie sztangielek na ławce skośnej głowa do góry 4x 12


Trening B

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej głowa do góry 4x 12

z superserii z:

Rozpiętki na ławce skośnej  głowa do góry 4x 12

Wyciskanie sztangi na ławce poziomej 4x 12

w superserii z:

Rozpiętki na ławce poziomej 4x 12