W historii polskiej kulturystyki tylko dwóch zawodników zdołało otrzymać kartę zawodowca i wystartować w najbardziej prestiżowych zawodach świata Mr.Olympia: Mirosław Daszkiewicz i Robert Piotrkowicz.

 

Czy dobrze zrobili przechodząc na zawodowstwo? Czy osiągnęli tam sukces, czy im się udało? Czy był to dobre decyzje? Czy może lepiej było pozostać w kulturystyce amatorskiej? 

 
Prześledźmy ich sylwetki – zmiany jakie dokonały się po przejściu na PRO, oraz ich dokonania. 
 
Mirosław Daszkiewicz (ur.1960 r.) 
Pierwszy w historii polskiej kulturystyki Mistrz Świata z 1991 roku (Katowice, pokonał tam min. Darrem'a Charles'a), wcześniej 1989 roku zdobył tytuł Mistrza Europy (Oslo).
 
Katowice_1991_5.jpg
 
Katowice_1991_.jpg
 
 
Wymiary z 1990 roku:
Wzrost: 174 cm
Waga: 96 kg
Biceps: 50 cm
Talia: 78 cm
Udo: 71 cm
 
W czasach amatorskich słynął z pięknej proporcjonalnej harmonijnej sylwetki. Tytuł z Katowic dał mu przepustkę do świata PRO, gdzie zadebiutował w 1992 roku w Helsinkach na zawodach Mr.Olympia na których zajął 16 – ostatnie miejsce (wspólnie z takimi zawodnikami jak Ronnie Coleman, Milos Sarcev i Samir Banout) zawody te wygrał wówczas po raz pierwszy Dorian Yates przed Kevinem Levrone i Lee Labradą.  
 
Daszkiewicz_MrOlimpia_1992.jpg
 
1993 roku wystartował w zawodach PRO jeszcze tylko dwukrotnie na Grand Prix w Finlandii – 8 miejsce (zawody wygrał Charles Clairmonte przed Kevin Levrone i Milosem Sarcevem) i Grand Prix Francji 11 miejsce ( zawody wygrał Charles Clairmonte, przed Thierry Pastel i Milosem Sarcevem). W latach 90 – tych był pierwszą twarzą Olimp Team już jako zawodowiec. Obecnie zakończył już karierę. 
 
 
Robert Piotrkowicz (ur.1974)
Wielokrotny Mistrz Polski, Mistrz Europy (2007) i Mistrz Świata (2006 i 2007) jest drugim Polakiem w historii, który wziął udział w konkursie Mr.Olympia – zajął na nim ostanie 18 miejsce. Inne starty w PRO;
2009 – IFBB Pro Tampa – 15 miejsce 
2009 – IFBB Europa SuperShow – 5 miejsce
2009 – IFBB Atlantic City Pro – 6 miejsce 
2009 – IFBB Sacramento Pro – 3 miejsce (awans na Olympie)
2010 -  IFBB Arnold Classic – 10 miejsce 
2010 – IFBB Mr Europe Pro – 4 miejsce
2010 – Mr. Olympia – 18 miejsce 
2011 – Arnold Classic – 14 miejsce
2011 – Mr Europe Pro – 4 miejsce
2011 - Fibo Power – 6 miejsce
2011  Europa Show of Champions – 7 miejsce
 
 
Jak więc widać ani Daszkiewicz, ani Piotrkowicz jak dotychczas nie osiągnęli wielkich sukcesów na zawodowej scenie, a zwłaszcza w najbardziej prestiżowych zawodach Mr.O i AC Oboje posiadali piękne, harmonijne i proporcjonalne sylwetki w czasach „amatorskich” niestety przejście na zawodowstwo wymusiło na nich zwiększenie masy mięśniowej co odbiło się nie korzystnie na proporcjach – zwłaszcza w przypadku Roberta Piotrkowicza.
 
Nigdy nie byłem zwolennikiem Roberta Piotrkowicza jako PRO, uważam, że ma wspaniałe warunki na kulturystykę amatorską – czego dowodem są liczne sukcesy – ME i MŚ,
 
Robert_Amator.jpg
 
 
niestety w PRO poprzez zwiększenie masy jego sylwetka straciła na jakości : szeroka wybrzuszona talia, słabe nogi i „małe” ręce, zwłaszcza bicepsy - to największe mankamenty jego sylwetki. 
 
 
Piotrkowicz_Pro.jpg
 
 
Wydaje się, że aby konkurować z najlepszymi musiałby jeszcze powiększyć masę mięśniową, a to chyba jeszcze bardziej zaburzy jego harmonie i proporcję, trudny dylemat, pewne ograniczenia genetyczne na tak wysokim poziomie jest już trudno przeskoczyć.
 
Osobiście zdecydowanie wolę sylwetkę Piotrkowicza z czasów amatorskich i uważam, że genetyka Piotrkowicza na amatorstwo – zdecydowanie „tak”, a już na PRO nie koniecznie, ale może Pan Robert nas czymś miłym jeszcze zaskoczy. Trzymamy kciuki za naszego jedynego obecnie PRO!!!
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor!