Jeżeli zależy nam na pełnym wszechstronnym rozwoju dolnej części naszej muskulatury, należy uwzględnić w swoim arsenale ćwiczeń na nogi, zarówno przysiady wykonywane ze sztanga na barkach i ze sztangą trzymaną na klatce piersiowej.

 

Będzie to skuteczny – podwójny atak na nogi.
 
Nie ma drugiego takiego ćwiczenia, które wymagałoby podobnej koncentracji i uwagi jak przysiady, z powodu zaangażowania wielu mięśni i stawów. Ćwiczenie to określane jest jako król wszystkich ćwiczeń na mięśnie nóg i jako w ogóle najbardziej anaboliczne ćwiczenie siłowe. Dawniej trenerzy często podkreślali stara maksymę kulturystyczną, że jeżeli nie wykonujesz przysiadów, to tracisz 15 % efektów całego swojego treningu siłowego.
 
Ilość masy mięśniowej aktywnej podczas ćwiczenia ma wpływ na produkcję testosteronu. Przysiady z wolnym ciężarem, wyskoki z obciążeniem i inne wariacje tego ćwiczenia podnoszą poziom tego hormonu. Wyciskanie na ławce to także spory ruch złożony, ale jeśli zależy wam na testosteronie – wykonujcie właśnie przysiady. Większość ludzi woli raczej wyciskać na klatkę niż robić wyskoki ze sztangą, lecz jest to ogromna różnica. Przysiad naprawdę jest „KRÓLEM WSZYSTKICH ĆWICZEN”! Jeżeli zależy wam na zbudowaniu masy i siły, wasze pierwsze kroki powinny prowadzić do stanowiska z przysiadami.
 
Wykonywany ruch przede wszystkim wpływa na mięśnie czworogłowe ud i mięśnie pośladkowe. Część pracy wykonują także mięśnie tylnych partii ud – mięśnie dwugłowe, prostowniki grzbietu mięśnie podudzi oraz mięśnie brzucha jeśli nawet są tylko mięśniami stabilizacyjnymi. Są ćwiczenia które wywołują prawie to samo napięcie w mięśniach czworogłowych ud jak przysiady ze sztangą, ale nie są tak złożone żeby również wpływać na mięśnie stabilizujące. Dla większości ludzi przysiady są najlepszym ćwiczeniem na zwiększenie siły i masy dolnych partii ciała. Standardowym sposobem wykonania przysiadów jest wersja z sztangą trzymaną na barkach, - jest to najlepsze ćwiczenie na rozwój masy ud.
 
Jednak zmiana ułożenia sztangi z pleców na klatkę oferuje zupełnie inną biomechanikę co prowadzi do innej stymulacji mięśni ud. Ułożenie sztangi na barkach sprzyja zaangażowaniu przedniej części mięśni czworogłowych, ścięgien oraz mięśni pośladków, a także mięśni dwugłowych. Przy przysiadach ze sztangą na klatce piersiowej nasz tułów jest prostszy i przez to angażujemy mocniej środkową część mięśni czworogłowych i bardzo mocno izolujemy ich pracę. Wniosek jest taki, że oba te ćwiczenia się uzupełniają i jeżeli zależy nam na pełnym wszechstronnym rozwoju dolnej części naszej muskulatury, należy uwzględnić w swoim arsenale ćwiczeń na nogi, zarówno przysiady wykonywane ze sztanga na barkach i ze sztangą trzymaną na klatce piersiowej. Będzie to skuteczny – podwójny atak na nogi. To już chyba jasne, że ćwiczenia, których celem jest przyrost masy i siły, polegają na aktywacji jak największej liczby włókien mięśniowych – a nic robi tego lepiej niż stare, dobre przysiady.
 
przysiady_kulturystyka1.jpg
 
przysiady_kulturystyka2.jpg
 
przysiady_kulturystyka4.jpg
 
 
 
Jak prawidłowo wykonać przysiady, pokaże nam mistrz sportów siłowych Jan Łuka :
 
Przysiady ze sztangą z przodu:

 
 
Przysiady ze sztangą na barkach :

 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !