Może się to wydawać wam nieprawdopodobne, ale Mike Mentzer ”Mr. Heavy Duty” oraz jego młodszy brat Ray Mentzer zmarli jeden po drugim w odstępie kilkudziesięciu godzin.

 

W tak krótkim czasie odeszło dwóch wybitnych kulturystów, znanych i cenionych na całym świecie.
 
Mike Mentzer był wynalazcą metody „Heavy duty” oraz autorem wielu artykułów poświęconych treningom kulturystycznym. Uważano go za „kulturystę - mózgowca”, który w swoich wysiłkach opierał się na sprawdzonych naukowo technikach. Mike był także gorącym zwolennikiem teorii treningowych Arthura Jonesa.
 
 
Arthur_Jones.jpg
 
Mike Mentzer urodził się 15 listopada 1951 roku, brał udział w wielu zawodach, a jego największym sukcesem był tytuł Mr. America IFBB 1976. Jego młodszy o 4 lata brat Ray, także występował i zdobył tytuł Mr. America 1979 w federacji AAU. Mike, po występie na zawodach Mr. Olimpia 1980, na którym zajął 5 miejsce, postanowił wycofać się z uprawiania kulturystyki, by zostać redaktorem w magazynie „ Muscle Builde Power”. Mike pracował w wielu czołowych amerykańskich czasopismach kulturystycznych opisując w nich koncepcje treningowe Jonesa i rozwinął je twórczo w postaci opracowanej przez siebie techniki „Heavy Duty”. Były one nieraz bardzo kontrowersyjne. Mentzer miał grono oddanych mu ludzi, ale miał także równie wielkie grono przeciwników, ludzi, którzy zupełnie ignorowali jego pomysły i teorie.
 
Mike Mentzer:
 
Mike_Mentzer1.jpg
 
Mike_Mentzer2.jpg
 
Mike_Mentzer4.jpg
 
Mike_Mentzer5.jpg
 
Mike_Mentzer6.jpg
 
Mike_Mentzer8.jpg
 
Mike_Mentzer9.jpg
 
Śmierć Mike Mentzera (zm. 10 czerwca 2001 w Rolling Hills w Kalifornii) była spowodowana chorobą serca. Od pewnego czasu cierpiał on z powodu blokujących się naczyń wieńcowych, które spowodowały wcześniej u niego dwa zawały serca. Z kolei śmierć jego młodszego brata  ( Ray zmarł 12 czerwca 2001) nie została wytłumaczona; kilka osób z bliskiego grona braci Mentzer sugerowało nawet samobójstwo. Ray po odejściu Mike’a był kompletnie zdruzgotany. Podczas identyfikacji zwłok Ray trząsł się jak staruszek. Obecni musieli pomóc mu wstać. Doznany szok, powiązany z genetycznie uwarunkowanym u Mentzerów problemem z zakrzepami krwi w naczyniach krwionośnych pokonał osłabiony system odpornościowy organizmu.
 
Ray Mentzer:
 
 Ray_Mentzer1.jpg
 
Ray_Mentzer2.jpg
 
Ray_Mentzer4.jpg
 
Ray_Mentzer5.jpg
 
 
Poza tym w kręgach kulturystycznych w tamtych latach przekazywano sobie informacje o olbrzymich ilościach sterydów które przyjmowali bracia Mentzer.
 
Mike Mentzer oraz jego młodszy brat Ray, byli siłą w świecie kulturystyki.
 
Pamięć o Mantzerach na pewno nie zaginie wśród fanów żelaznego sportu!
 
Heavy_Duty1.jpg
 
Heavy_Duty2.jpg
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !