Oto lista wskazówek na temat, jak osiągnąć sukces w kulturystyce - jak unikać podstawowych błędów i podążać we właściwym kierunku.

 

 

1. Zwiększaj obciążenia.
Kiedy opanujesz już poprawną technikę danego ćwiczenia, STOSUJ STOPNIOWO CORAZ WIĘKSZE CIĘŻARY, ZWŁASZCZA JEŚLI CHODZI O ĆWICZENIA PODSTAWOWE. Nie chodzi o to, abyś dodawało kilka kilogramów przy okazji każdego treningu, ale staraj się robić to jak najczęściej. Nie zwiększaj obciążeń za wszelką cenę, rób małe postępy, ale zawsze pamiętaj o precyzyjnym wykonywaniu ćwiczeń.
 
2. Wyznaczaj sobie określone cele.
Wiele osób przychodzi na siłownię bez wyznaczonego celu-planu działania i w rezultacie kręcą się w kółko.
Po pierwsze primo: zastanów się co chcesz osiągnąć - masę, rzeźbę, czy separację? Każdy z wymienionych celów wymaga stosowania innej techniki i programu treningowego.
Po drugie primo: ambicja jest cechą bardzo wartościową, ale wyznaczanie sobie nierealnych celów, które chciałoby się wykonać w bardzo krótkim czasie rodzi tylko frustrację. Jeśli obwód twojego ramienia wynosi 40 cm, to w ciągu paru miesięcy nie powiększysz go o 10 cm. To po prostu niemożliwe. Realne jest natomiast osiągnięcie obwodu 42 cm.
 
3. Układaj treningi w cykle.
Nie można trenować stale z jednakową intensywnością. Mechanizm musi być następujący: w jednym okresie treningu pracujemy nad masą, w kolejnym nad rzeźbą i w ten sposób stopniowo dochodzimy do celu. Jeśli jednak zmuszasz się codziennie do maksymalnego wysiłku, to twój organizm nie ma szansy na regenerację i adaptacje, czyli rozrastanie się. Kiedy zaczniesz już trenować cyklicznie, zauważysz, że największe przyrosty masy i siły następują po okresie szczytowej formy. I vice versa. Obie fazy treningowe wzajemnie się dopełniają , umożliwiając postęp. Dla kulturystów - amatorów, polecam podzielić rok na 4 cykle. Na pierwszym cyklu pracujemy nad ogólną wytrzymałością - taka ogólno rozwojówka wprowadzająca nas w sezon treningowy. Na drugim cyklu pracujemy nad siłą. Na trzecim  cyklu robimy masę, a na czwartym formę - czyli praca nad rzeźbą i separacją. Raz w roku osiągnij szczyt formy. Oprócz tego, notuj jak doszedłeś do szczytu formy. Przyda ci się to w przyszłości. Prowadzenie notatek związanych z programem treningowym, dietą i suplementacją to wspaniała pomoc dla kulturysty. Wymaga sumienności, ale zawsze się przydaje.
 
4. Naucz się wyczuwać pracę mięśni.
Podstawą treningu są powtórzenia - tysiące powtórzeń. Jeśli wykonujesz je dobrze, wyglądasz…też dobrze. Jeśli robisz je byle jak, wyglądasz nie inaczej. Naucz się koncentrować uwagę i „wyczuwać” ćwiczący mięsień, napinając go w całym zakresie ruchu. Jeśli trzeba, warto nawet zmniejszyć obciążenie, aż wypracujemy właściwą technikę i złapiemy „czucie” mięśniowe. Ćwicząc prawidłowo, szybko będziemy mogli następnie zastosować większe ciężary i skutecznie budować masę. Kulturyści ekstremalni, nie muszą stosować super techniki, by pobudzać maksymalnie mięśnie do wzrostu - co często widzimy oglądając ich treningi (oni mają do tego specjalne środki - medykamenty), więc nie wzoruj się na ich sposobach trenowania, ty musisz przestrzegać idealnej formy ruchu i osiągać maksymalne czucie mięśni -  by maksymalnie pobudzić mięśnie do wzrostu.
 
5. Dopasuj dietę do celów treningowych i nie objadaj się.
Większość fachowców jest przekonana, że dieta odpowiada 70 % sukcesu w kulturystyce, reszta to systematyczny trening i odpowiedni styl życia - regeneracja - dużo odpoczywaj - duża ilość snu!!!. Jeśli chcesz wypracować rzeźbę i separację , nie możesz się odżywiać tak samo, jak podczas budowania masy mięśniowej (spożywamy wówczas więcej kalorii niż spalamy, by organizm miał z czego budować większe mięśnie). Zwiększenie liczby ćwiczeń aerobowych niewiele tu pomoże. Trzeba zmusić organizm do spalania nadmiaru tkanki i najprostsza droga to zmniejszenie liczby spożywanych kalorii. Trening i dieta muszą być zharmonizowane!
Chcesz wyglądać na rasowego kulturystę, trzeba niestety odmawiać sobie wielu rzeczy. Szczupli nie tylko prezentują się lepiej, ale i lepiej trenują. Pamiętaj, że każdy gram złapanej niepotrzebnie tkanki tłuszczowej trzeba jakoś stracić - równocześnie jednak tracimy przy tym jakąś cząstkę ciężko wypracowanej naszej masy mięśniowej. Więc lepiej NIE OBJADAJ SIĘ I PREZ CAŁY ROK PRZESTRZEGAJ DOBRZE ZBILANSOWANEJ I UŁOŻONEJ DIETY!
 
6. Bądź konsekwentny i otwarty.
To bardzo ważne. Kto robi najmniejsze postępy? Ludzie którym brakuje konsekwencji w działaniu. Konsekwencją będzie niedopuszczanie treningów i posiłków - ścisłe trzymanie się zaplanowanej diety, to wytrwała, systematyczna praca (kulturystyka to sport - styl życia 24 h na dobę). Dzięki wytrwałej konsekwencji mniej utalentowani kulturyści są w stanie wygrywać z najzdolniejszymi, którzy nie przykładają się zbytnio do ciężkiej pracy.
Nigdy też nie bądź przekonany, że wiesz już wszystko i nikt nie jest w stanie niczego cię nauczyć. Po prostu słuchaj. Nie oznacza to, że masz przyjmować wszystkie nowe pomysły treningowe czy dietetyczne, ale zawsze BĄDŹ OTWARTY!
 
DOPÓKI WALCZYZ JESTEŚ ZWYCIEZCĄ!
Niech będzie z wami siła i honor!