Co jest lepsze do rozwijania mięśni najszerszych grzbietu, wyciąg czy podciągania?

 

Co jest lepsze do rozwijania mięśni najszerszych grzbietu, wyciąg czy podciągania? W #1 spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. A w #2 zobaczymy super szerokie podciągania w wersji a’la Arnold.

 
Wielu myśli, że ściągania drążka wyciągu jest tak samo skuteczne jak podciąganie na drążku, ale wydaje się że to w rzeczywistości nie jest prawdą (chociaż arcymistrz szerokich pleców - Joel Stubbs, zarzeka się, iż to właśnie ściągania drążka wyciągu są jego koronnym ćwiczeniem na super szerokie plecy).
 
Joel_Stubbs_wielkie_plecy.jpg
 
Znawcy tematu, wierzą że do rozwijania szerokości pleców, podciągania są lepsze od ściągań drążka wyciągu, dlatego, że trudniej jest je robić.  Kiedy robisz ściąganie drążka twoje ciało i tułów są ustabilizowane i drążek ściągasz do klatki piersiowej lub pleców. Jak robisz podciągania musisz podciągać swoje ciało, a to o wiele trudniejsze zadanie. To dlatego ćwiczenia z wolnymi ciężarami są trudniejsze do wykonania i lepiej rozwijają mięśnie. Jesteś zmuszony do cięższej pracy i do stabilizowania ciała w tym samym czasie.
 
Na tej samej zasadzie wyciskania nogami są bardzo dobrym ćwiczeniem na nogi. Ale nie jest ono tak dobre jak przysiady ze sztangą. By zrobić przysiady z dużym ciężarem musisz mieć silne biodra, prostowniki kręgosłupa, pośladki, ścięgna udowe, mięśnie czworogłowe i łydki. Przy wyciskaniu możesz używać stosunkowo dużych ciężarów mimo, że masz słabe plecy i biodra, ale nigdy nie uzyskasz maksymalnych przyrostów, tak jak przy przysiadach.
 
Ściągania drążka są znakomitym ćwiczeniem drugorzędnym, lub też takie które można robić po powrocie po doznanym urazie, ale jeżeli chcesz uzyskać duże, szerokie plecy to podciągania będą pierwszorzędne. Jeśli jesteś wystarczająco silny by zrobić kilka serii po 10 powtórzeń w szerokim uchwycie z 20-kilogramowym obciążeniem zawieszonym na pasie, to możesz uzyskać tak szerokie plecy jak to tylko będziesz sobie życzył.
 
trening_plecow.jpg
 
Przy okazji poprawisz sobie również mięśnie przedramion i bicepsy, jak też mięśnie dolne klatki piersiowej. Gdy robisz podciągania w szerokim uchwycie to rozciągasz łopatki i obojczyki, czego nie ma przy ściąganiach drążka wyciągu. Musisz robić podciągania, jeżeli chcesz mieć ten kształt litery „V”.
 
 
Steve_Reeves.jpg
 
Niech będzie z Wami siła i honor!