Jerzy Furmanek jest pierwszym oficjalnym mistrzem Polski w Kulturystyce. Złoty medal zdobył w 1977 r. na pierwszych oficjalnych mistrzostwach Polski rozgrywanych w Krakowie.

 

 
Jerzy Furmanek jest pierwszym oficjalnym mistrzem Polski w Kulturystyce. Złoty medal zdobył w 1977 r. na pierwszych oficjalnych mistrzostwach Polski rozgrywanych w Krakowie (Filharmonia Krakowska).
 
Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach wzrostowych: do 168 cm, 168 - 175 cm i powyżej 175 cm. Zwycięzcami w trzech kategoriach wzrostowych zostają: Henryk Szczepański, Andrzej Urbański i Jerzy Furmanek. Do punktowanych konkurencji należały wówczas: wyciskanie sztangi leżąc (za każde 10 kg powyżej wagi ciała - 1 pkt.), ocena sylwetki i umięśnienia, oraz pozowanie.
Furmanek zwyciężył w najwyższej kategorii wzrostowej powyżej 175 cm. mierząc 180 cm wzrostu, ważąc 82 kg, (biceps około 43 cm.), wyciskając sztangę o wadze 185 kg.
 
Jerzy_Furmanek1.jpg
 
I Oficjalne Mistrzostwa Polski w Kulturystyce 1977 r.  Jerzy Furmanek na I miejscu
 
W 1975 r. Jerzy Furmanek zagrał główną rolę w filmie Stanisława Lenartowicza pt. Żelazna Obroża.
W 1993 r. powrócił do wyczynowego uprawiania sportów siłowych i rozpoczął starty w zawodach wyciskania sztangi leżąc. Zdobył w tej dyscyplinie wielokrotne mistrzostwo Polski, Europy i świata .Pięć razy ustanawiał rekord świata. W wyciskaniu sztangi leżąc doszedł do rekordu życiowego wynoszącego 300 kg, przy czym najwyższy jego wynik uznany na zawodach to 270 kg.
 
Jerzy_Furmanek2.jpg
 
Jerzy Furmanek ME 2002, podejście na 240 kg.
 
Jerzy_Furmanek4.jpg
 
Jerzy_Furmanek5.jpg
 
 
 
Obecnie prowadzi w Krakowie siłownie Relax Body Club
 
Niech będzie z Wami siła i honor