Andrzej Cugier – pierwszy polski mistrz europy i Mirosław Daszkiewicz- pierwszy polski mistrz świata.Da

 

Rok 1986 był przełomowym w rozwoju polskiej kulturystyki. Polska - jako pierwszy kraj z bloku państw socjalistycznych - organizuje Mistrzostwa Europy, które rozegrano na warszawskim Torwarze. Następstwem sukcesu organizacyjnego i propagandowego tych Mistrzostw jest zgoda władz sportowych na założenie Polskiego Związku Kulturystyki i Trójboju Siłowego, do czego dochodzi w 1989 r. Sukces organizacyjny połączony jest z sukcesem sportowym nasi zawodnicy zdobywają pierwsze medale: ANDRZEJ CUGIER
 – złoty, kat. do 70 kg ; Paweł Filleborn - srebrny, kat. do 90 kg i Marian Wysocki – brązowy,  kat. do 70 kg.
 
Wspaniała, estetyczna sylwetka Andrzeja Cugiera - pierwszego polskiego Mistrza Europy:
 
estetyczna_sylwetka_Andrzeja_Cugiera.jpg
 
estetyczna_sylwetka_Andrzeja_Cugiera2.jpg
 
estetyczna_sylwetka_Andrzeja_Cugiera4.jpg
 
(pierwszy z lewej)
 
 
Po 17 latach od zakończenia kariery, mając 46 lat, Pan Andrzej w 2002 roku powrócił ponownie do startów kulturystycznych w kategorii masters, raz jeszcze prezentując wspaniałą formę:
 
Cugier1.jpg
 
Cugier2.jpg
 
 
Zachęceni sukcesem warszawskich Mistrzostw Europy, Polacy podejmują się kolejnego trudnego zadania: organizacji Mistrzostw Świata Mężczyzn. Ta wielka i prestiżowa impreza odbywa się w katowickim Spodku w 1991 r. Druga wielka impreza kulturystyczna organizowana w Polsce i kolejny wielki sukces sportowy – MIROSŁAW DASZKIEWICZ (pokonał tam min. słynnego Darrem'a Charles'a) zostaje pierwszym polskim mistrzem świata, a Paweł Brzózka zdobywa brązowy medal. Daszkiewicz zwyciężył w kategorii 90 kg, w kategorii powyżej 90 kg tryumfował słynny późniejszy król Olimpii Ronie Coleman. W czasach amatorskich Daszkiewicz słynął z pięknej proporcjonalnej harmonijnej sylwetki. Tytuł z Katowic dał mu przepustkę do świata PRO, gdzie zadebiutował w 1992 roku w Helsinkach na zawodach Mr.Olympia na których zajął 16 – ostatnie miejsce (wspólnie z takimi zawodnikami jak Ronnie Coleman, Milos Sarcev i Samir Bannout) zawody te wygrał wówczas po raz pierwszy Dorian Yates przed Kevinem Levrone i Lee Labradą. 1993 roku wystartował w zawodach PRO jeszcze tylko dwukrotnie na Grand Prix w Finlandii – 8 miejsce (zawody wygrał Charles Clairmonte przed Kevin Levrone i Milosem Sarcevem) i Grand Prix Francji 11 miejsce (zawody wygrał Charles Clairmonte, przed Thierry Pastel i Milosem Sarcevem). W latach 90 – tych był pierwszą twarzą Olimp Team już jako zawodowiec. Obecnie zakończył już karierę.
 
1991 KATOWICE, POLAND:
65 kg
1. Anwar EL AMAWY, Egypt
2. Mohamed Abdel EL AZIZ, Egypt
3. Serguei OTROKH, USSR
 
70 kg
1. Jose GUZMAN, USA
2. Justin JOSPITRE, France
3. Han Dong KI, South Korea
 
80 kg
1. El Shahat MABROUK, Egypt
2. Yohnnie SHAMBOURGER, USA
3. Pawel BRZÓZKA, Poland
 
90 kg
1. Miroslaw DASZKIEWICZ, Poland
2. Darrem CHARLES, Trinidad/Tobago
3. Michael SCIONTI, Australia
 
Over 90 kg
1. Ronnie COLEMAN, USA
2. Ingvar LARSSON, Sweden
3. Richard MARTINA, Holland
 
kulturystyka_Katowice1.jpg
 
kulturystyka_Katowice2.jpg
 
kulturystyka_Katowice4.jpg
 
kulturystyka_Katowice5.jpg
 
kulturystyka_Katowice6.jpg
 
kulturystyka_Katowice8.jpg
 
kulturystyka_Katowice9.jpg
 
Daszkiewicz.jpg
 
kulturystyka_Katowice11.jpg
 
kulturystyka_Katowice12.jpg
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !