Pragnę przybliżyć Wam sylwetki moich pierwszych kulturystycznych idoli z dzieciństwa. Pamiętam jak wpadła mi w ręce książka „Kulturystyka”- Stefan Mizieliński.

 

Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa 1987, w której na str.118 znajdował się podrozdział zatytułowany Czołowi kulturyści w krajach socjalistycznych, a w nim takie oto zdjęcie: Na zdjęciu, od lewej: reprezentant Czechosłowacji Petr Stach( nr.17 ) oraz Węgier Nagy Tabor (nr.2 ), w Warszawie 1972 r.
 
 Petr_Stach1.jpg
 
Pragnę przybliżyć Wam sylwetki moich pierwszych kulturystycznych idoli z dzieciństwa. Pamiętam jak wpadła mi w ręce książka „Kulturystyka”- Stefan Mizieliński.
 
Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa 1987, w której na str.118 znajdował się podrozdział zatytułowany Czołowi kulturyści w krajach socjalistycznych, a w nim takie oto zdjęcie:
 
Na zdjęciu, od lewej: reprezentant Czechosłowacji Petr Stach ( nr.17 ) oraz Węgier Nagy Tabor (nr.2 ), w Warszawie 1972 r. :
 
Od tego momentu sylwetki Węgra Nagy (niestety ale oprócz tej fotki nie znalazłem żadnych więcej informacji o tym kulturyście) oraz Stacha stały się dla mnie ideałem rozwoju kulturystycznego.
 
W latach 1972 i 1973 w Warszawie organizowano Puchary Redkcji „Trybuny Ludu”, z udziałem zawodników z ZSRR, Węgier, CSRS ( Czechosłowacji ) i Szwecji.
 
Cały polski świat kulturystyczny czekał z niecierpliwością na przyjazd czechosłowackich kulturystów. Czesi mieli w tamtych czasach wielu bardzo dobrych zawodników. Mieli oni trochę więcej możliwości wyjazdów na zawody na „zakazany” zachód niż Polacy i reprezentowali naprawdę wysoki poziom, można było kupić u nich nieosiągalną w PRL-u proteinę itp. Mieli też własne mini czasopisma kulturystyczne. W ówczesnej Czechosłowacji, dzięki zabiegom działaczy społecznych, uznano kulturystykę za dyscyplinę sportową (w przeciwieństwie do ówczesnej Polski). Powołano związek i na sukcesy nie trzeba było długo czekać. Czechosłowacja stała się światową potęgą. Petr Stach zdobył tytuł mistrza Europy (1975 i 1977 r.). Mistrzami byli też: Alos Pek (1976 i 1977 r.), Petr Tlepak (1976 r.)
 
Drużyna Czechosłowacji w latach 70.Drugi po lewej, potężnie umięśniony Alois Pek, czwarty od lewej Petr Stach:
 
Petr_Stach2.jpg
 
Alois Pek, Petr Stach, Libor Minařík, Robert Dantlinger, Petr Tlapák:
 
Petr_Stach4.jpg
 
Petr Stach (ur.1949r.) to czołowy kulturysta amator w latach 70. Mistrz CSSR (Czechosłowacji) w latach 1974-78, mistrz Europy w latach 1975 i 1977.
 
Petr_Stach5.jpg
 
W zdobyciu Mistrzostwa Świata w 1978 roku przeszkodził mu tylko słynny późniejszy amerykański gwiazdor bodybuildingu sam Tom Platz. Stach pokonał wtedy takich zawodników jak - Andreas Cahling, Johnny Fuller.
 
1978 rok - Peter Stach 2 miejsce w wadze Middleweight, Robert Dantlinger 3 miejsce w wadze Lightweight, Tom Platz 1 miejsce w wadze middleweight (3 miejsce w wadze middleweight zdobył wówczas Darcy Beckles z Barbadosu):
 
Petr_Stach6.jpg
 
Petr_Stach8.jpg
 
Petr_Stach9.jpg
 
Petr Stach i Robert Dantlinger:
 
Petr_Stach10.jpg
 
Mike Mentzer i Petr Stach:
 
Petr_Stach12.jpg
 
Ponadto na MŚ Petr Stach był 3. w 1977 i 4. w 1976 roku:
 
Petr_Stach14.jpg
 
Petr Stach:
 
Petr_Stach15.jpg
 
Petr_Stach16.jpg
 
Petr_Stach18.jpg
 
Petr_Stach19.jpg
 
Petr_Stach20.jpg
 
Petr_Stach21.jpg
 
Petr_Stach22.jpg
 
Petr_Stach24.jpg
 
Petr_Stach25.jpg
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !