Olympia 1995 i wszyscy zdobywcy statuetki Sandowa.

 

Olympia 1995 roku była szczególna z uwagi na ponowną dominację skromnego Dorian'a Yates'a z Anglii o przezwisku "Shadow", ale także na fakt, że na tą imprezę zjechali wszyscy zdobywcy statuetki Sandowa. Ten event nazwano Olympia Reunion
 
I tak na jednaj scenie obok siebie w tym samym czasie stanęli:

Larry Scott - (ur. 12 października 1938 w Blackfoot) pierwszy Mr.Olympia, zdobywca tego tytułu 1965-1966 roku. Wspaniale zbudowany o ponadczasowych kulistych bicepsach. W okresie swojej najlepszej formy przy wzroście 170 cm ważył 93 kg, obwód jego ramienia wynosił 50 cm. Niezwykły dżentelmen, miał w sobie wiele wdzięku, był bardzo sympatycznym człowiek. Gdy pojawiał się na scenie zawodów, oklaski nie chciały zamilknąć. Wspaniale pozował. Był on dla kulturystyki, tym czym Bratt Pitt dla filmu. 
 
Larry_Scott.jpg
 
Sergio Oliva - (ur. 4 lipca 1941 w Hawanie) 3-krotny zwycięzca zawodów Mr. Olympia w latach 1967−1969. Niezwykle charyzmatyczny kulturysta o niesamowitym potencjale. Uznaje się go za największego freaka genetycznego. Bardzo duża masa i gęstość mięśni. Chodzą opinie, że nie stosował żadnej diety, po prostu jadł dużo. Zaczynał przygodę ze sztangą od podnoszenia ciężarów. Uciekł z Kuby do USA. Jako jeden z dwóch kulturystów na świecie pokonał Arnolda, a były to zawody Mr.Olympia 1969 roku. W okresie swojej szczytowej formy, przy wzroście 177 cm ważył w okresie startów 110 kg, obwód jego bicepsów wynosił 54 cm.
 
Sergio_Oliva.jpg

Arnold Schwarzenegger - (ur. 30 lipca 1947 w Thal) siedmiokrotny zwycięzca Mr. Olympia w latach 1970 - 1975 i 1980. Największa gwiazda w branży kulturystycznej, niekwestionowany król. Ściągnięty przez Joe Weidera do USA. Kwintesencja "złotej ery kulturystyki", estetyczny, harmonijnie zbudowany. Jego bicepsy i klatka piersiowa uznawane są jako najlepsze w historii.  Ucieleśnienie amerykańskiego snu od "zera do bohatera". Rozsławił kulturystykę na świecie, spowodował, że nie była ona postrzegana jako wynaturzenie.
 
Arnold_Schwarzenegger.jpg

Franco Columbu - (ur. 7 sierpnia 1941 w Ollolai na Sardynii), zdobywca Mr.Olympia 1976 i 1981 roku. Nazywany „The Sardinian Strongman". Najlepszy przyjaciel Arnolda, razem trenowali i startowali na zawodach. Filigranowego wzrostu. Jego klatka piersiowa miała wspaniale rozbudowaną górną część, posiadał bardzo szerokie plecy. Franco startował w zawodach strongman, był tam zdecydowany najlżejszy. W trójboju olimpijskim (rwanie, wyciskanie, podrzut) uzyskiwał w kategorii półciężkiej 420 kg (140+120+160). Jego rekordy życiowe: wyciskanie leżąc: 205 kg, przysiad: 302,5 kg, „martwy ciąg”: 315 kg. Wzrost: 164 cm, waga: 80 kg, biceps: 47 cm.
 
Franco_Columbu.jpg

Chris Dickerson - (ur. 25 sierpnia 1939 r. w Montgomery w stanie Alabama), zdobywca Mr.Olympia 1982 roku, osiągnął to w wieku 43 lat, co jest rekordem do dziś. Chris miał bardzo interesującą osobowość i zainteresowania. Studiował muzykę i równocześnie pobierał naukę śpiewania operowego. Tą ostatnią umiejętność miał okazję zaprezentować podczas zawodów "Noc Championów", odśpiewując hymn Stanów Zjednoczonych. Był filigranowego wzrostu (167 cm), ale posiadał bardzo gęstą i symetryczną posturę. Aby dobrze prezentować się na scenie, Dickerson pobierał lekcję pozowania u tancerza i to powodowało, że każdy jego występ na scenie, był takim małym przedstawieniem teatralnym. Dickerson odznaczał się niesamowitymi mięśniami brzucha.
 
Chris_Dickerson.jpg

Samir Bannout - (ur. 7 listopada 1955 w Bejrucie) wygrał tytułu Mr. Olympia w 1983 roku. Miał nienaganne proporcje. Zawsze był nieugięty, jeśli chodziło o estetykę i równowagę umięśnienia i to często pozwalało mu wygrywać z zawodnikami przewyższającymi go wzrostem i masą mięśniową. W okresie szczytowej formy przy wzroście 174 cm ważył 88-97 kg, obwód jego ramienia wynosił 51 cm, a klatki piersiowej 132 cm. Posiada fantastycznie rozwinięte ramiona, zwłaszcza fenomenalny triceps.  Dzięki niezwykłej definicji grzbietu wprowadził do świata kulturystyki termin "choinka”. Jest posiadaczem ciekawego rekordu - 12 x 450 kg wspięcia na palce stojąc!
 
Samir_Bannout.jpg
 
Lee Haney - (ur. 11 listopada 1959 w Spartanburg). Jeden z najbardziej utytułowanych zawodników, obecny rekordzista, ośmiokrotny zwycięzca Mr. Olympia w latach 1984-1991, pokonując łącznie 83 pretendentów do tytułu "Mr. Olympia". Nikt inny dotychczas nie zwyciężył w tylu konkursach "Mr.Olympia" ani nie pokonał tylu rywali. Wielki, ale nadal symetryczny i wyrzeźbiony. Słynął z wielkich mięśni pleców i wąskiej talii. Wzrost: 180 cm, waga startowa: 111 kg, obwód ramienia: 52 cm.
 
Lee_Haney.jpg
 
Dorian Yates - (ur. 19 kwietnia 1962 roku w Sutton Coldfield w Anglii) sześciokrotny zdobywca tytułu Mr. Olympia w latach 1992-1997. Prezentujący absolutnie unikatowy trening "Heavy Duty". Filozofia tego systemu treningowego, to po prostu krew i flaki - "Blood & Guts". Przez niektórych uznawany za kulturystę, który najciężej na treningach pracował. Miał ogromne plecy. Na scenie wychodził z wielką masą mięśniową, która zmieniła kulturystykę, nastała "era wielkich rozmiarów".
 
Dorian_Yates.jpg
 
I tak oto prezentowali się wielcy mistrzowie kulturystyki. Było to wydarzenie bez precedensu, kto zna historię kulturystyki ten wie, że już nigdy coś takiego się nie powtórzy, aby zebrać w jednym miejscu wszystkich zdobywców tytułu Sandowa. Było ich 8, a wśród nich ten najważniejszy Joe Weider (ur. 29 listopada 1919 w Montrealu), to najwspanialszy, największy pionier i propagator współczesnej kulturystyki. Założyciel wielu popularnych magazynów poświęconych fitnessowi i kulturystyce, twórca zawodów, sprzętu, odżywek i systemów treningowych, trener mistrzów. Utworzył organizację kulturystyczną, która przyjęła nazwę IFBB (International Federation of BodyBuilders), jak się potem okazało był to krok milowy w popularyzowaniu kulturystyki na całym świecie. Za jego panowania koniunktura na "ciężary" rozwijała się w niesamowitym tempie. Joe Weider'a uznaje się z „Ojca współczesnej kulturystyki”. 1965 roku Joe i jego brat Ben stworzyli najbardziej prestiżowe zawody w świecie kulturystycznym, a mianowicie Mr.Olympia. Pierwszym ich zwycięzcą okazał się wspomniany Larry Scott. 
 
Joe_Weider.jpg
 
A oto, jak wyglądała uroczystość na Olympia Reunion: