Franco Columbu zdobywa Mr.Olympia po raz kolejny. Bojkot czołowych kulturystów oraz kompilacja weteranów i młodych gwiazd kulturystyki.

 

Olympia 1981 zjechało się wielu czołowych kulturystów na świecie. Jednak na głównych organizatorach, czyli braci Weider ciążyła duża odpowiedzialność i presja środowiska, gdyż rok temu na Olympii 1980 werdykt, jak i poszczególne miejsca były uznawane przez wielu za bardzo kontrowersyjne, nawet wręcz ustawione. Przypomnijmy, że wtedy wygrał powracający po dłuższej nieobecności Arnold Schwarzenegger, który do ostatniego momentu ukrywał przed swoimi konkurentami przybycie na ten najbardziej prestiżowy konkurs, a na scenie nie prezentował swojej najwyższej formy. Wtedy bardzo skrzywdzeni swoim miejscem poczuli się zwłaszcza Mike Mentzer oraz Frank Zane, faworyci imprezy.
 
Na Olympii 1981 głównym pretendentem do objęcia tytułu najlepiej umięśnionego człowieka na świecie, był przyjaciel Arnolda - Franco Columbu. Co też było bardzo podejrzane i świadczyło, że bracia Weider, znowu chcą "przepchnąć swojego człowieka" i pomóc mu w wygraniu zawodów, bowiem Franco też był ich ulubieńcem. Boyer Coe, Frank Zane i Mike Mentzer, pamiętając niby "ustawione" zawody rok temu, zbojkotowali Olympie 1981 i nawoływali innych do zrobienia tego co oni.
 
41-letni Franco Columbu, Mr.Olympia 1976, powracał na scenę kulturystyki po nieszczęśliwej kontuzji, której nabawił się na MŚ Strongman. Niosąc ciężką konstrukcję na plecach, tak niefortunnie złamał nogę, że lekarze nie dawali mu szans na powrót do wyczynowego sportu. Jednak on nie chciał się z tym faktem pogodzić. Zamiast ćwiczeń zalecanych przez rehabilitantów  wykonywał on swój autorski trening odbudowy kontuzjowanej nogi. Zaczął od wychodzenia po schodach, przodem, bokiem i tyłem, a później rozpoczął trening przysiadów, gdzie systematycznie zwiększał obciążenie. Franco powoli wracał do formy i w 1981 roku był gotów ponownie walczyć o najcenniejsze trofeum w zawodowej kulturystyce.
 
Franco_Columbu.jpg
 
 
Najważniejsi kulturyści, którzy mogli zagrozić Franco Columbu to:
 
Chris Dickerson, był głównym faworytem imprezy, ten 41-letni kulturysta, dysponował pięknymi proporcjami, nie był może duży, lecz harmonijny i miał przepiękne mięśnie łydek w kształcie diamentu i charakterystyczny łokieć. Chris miał zbojkotować Mr. Olympia 1981, jednak w ostateczności podjął decyzje o starcie.
 
Chris_Dickerson.jpg
 
 
Tom Platz, uchodził za największy potencjał genetyczny od czasów Sergio Oliva. Młodość (26 lat), charyzma sceniczna, duża masa, grube mięśnie, oraz te ogromne nogi, były to największe walory Platz'a. Podobno robił serie przysiadów z ciężarem ponad 350 kg, a pompki na poręczach z ciężarem 90 kg.  
 
Tom_Platz.jpg
 
 
Jusup Wilkosz, też uchodził za jednego z czołowych zawodników. Kulturysta z Niemiec dobry przyjaciel i partner treningowy Arnolda. Niezwykle silny i masywny, 115 kg. Z bujną czupryną i brodą, wyglądał na scenie niczym drwal.
 
Jusup_Wilkosz.jpg
 
 
Danny Padilla, czyli "The Giant Killer", najlepiej zbudowany niski kulturysta tamtych czasów - tak o nim mówił Arnold. Początek lat 80 - tych, to był, jak się potem okazało najlepszy okres dla Danny'ego. Proporcjonalnie zbudowany, lecz tylko 158 cm.
 
Danny_Padilla.jpg
 
 
Roy Callender z Kanady. Znakomite łydki, barki i plecy, kompletny zawodnik. Jeden z najpotężniejszych kulturystów na Olympii 1981.
 
Roy_Callender.jpg
 
Na scenie Olympia 1981 pojawili się jeszcze weterani, 39 - letni Ken Waller, 37 - letni Mike Katz, 36 - letni Dennis Tinerino, 48 - letni Ed Corney a wśród nich młodziutki, 26 - letni Samir Bannout.
 
Zawody Mr.Olympia 1981 wygrał Franco Columbu, co oczywiście spotkało się z krytyką zawodników (Boyer Coe, Frank Zane i Mike Mentzer), jak i kibiców. Ale czy był to kontrowersyjny werdykt? sami oceńcie. 
 
Jednak trzeba oddać szacunek Columbu, gdyż ponownie zdobył najważniejsze trofeum kulturystyczne po 4 latach przerwy od zdobyci pierwszego Mr.Olympia 1976 roku. Był najstarszym (41 lat) Mr.Olympia w historii, (pobił go dopiero Chris Dickerson wygrywając Olympie 1982, mając 42 lata). Wygrał z kontuzją kolana, która spowodowała trwały uraz nogi oraz załamała harmonie sylwetki.  
 
Wyniki:
1. Franco Columbu
2. Chris Dickerson
3. Tom Platz
4. Roy Callender
5. Danny Padilla
6. Jusup Wilkosz
7. Dennis Tinerino
8. Jonny Fuller
9. Samir Bannout
10. Roger Walker
11. Hubert Metz
12. Carlos Rodriguez
13. Ed Corney
14. Steve Davis
15. Mike Katz
16. Ken Waller
17. Jorma Raty
 
Olympia_1981_cz1.jpg
 
Olympia_1981_cz2.jpg
 
Olympia_1981_cz4.jpg
 
Olympia_1981_cz5.jpg
 
Olympia_1981_cz6.jpg
 
Olympia_1981_cz8.jpg
 
Olympia_1981_cz9.jpg
 
Olympia_1981_cz10.jpg
 
Olympia_1981_cz11.jpg
 
Olympia_1981_cz12.jpg
 
Olympia_1981_cz15.jpg
 
Olympia_1981_cz14.jpg
 
Olympia_1981_cz16.jpg