Pasjonat ze "złotej ery kulturystyki".

 

Norman Marks urodził się 1922 roku, całe życie mieszkał w Oakland w Kalifornii prowadząc tam siłownie Norman Marks Health Club otworzoną 1946 roku. Do kulturystyki zainspirował go jeden z największych promotorów fitness, legendarny Jack Lalanne. 
 
Jack_Lalanne.jpg
 
Norman w wieku 27 lat wygrał bardzo prestiżowe zawody Mr California 1949 roku i w poniwnie 1952 . Zawody organizowane były na piaskach Kalifornijskiej plaży Muscle Beach, tam gdzie w tych latach znajdowała się kolebka kulturystyki.
 
Był bardzo skromną osobą, do tego stopnia, że nigdy nie chwalił się zdobytymi trofeami. Mocno angażował się w swoją siłownie, był pasjonatom kulturystyki, chętnie każdemu pomagał, rozpisywał diety, wprowadzał w pierwsze treningi i ogólnie promował zdrowy tryb życia. Uwielbiał piesze wycieczki górskie, jazdę konno i wędkarstwo. Uwielbiał się śmiać, był koneserem dobrego żartu.
 
Norman_silownia.jpg
 
Jego formę dostrzegli wydawcy pism kulturystycznych, zdobił on okładki wielu magazynów. 
 
Norman Marks, człowiek ze "złotych lat kulturystyki" (Golden Age of bodybuilding), czyli ery kulturystyki dla wielu najpiękniejszej, nie skażonej sterydami, a jak występującej, to tylko w ograniczonym dostępie w małych ilościach i dla wybranych. Wtedy kulturystyka nosiła nazwę "kultura fizyczna, czyli "Physical Culture".
 
Norman_Marks1.jpg
 
Norman_Marks2.jpg
 
Norman_Marks4.jpg
 
Norman_Marks5.jpg