Niski poziom tłuszczu pod skórą - super rzeźba, prążkowane mięśnie. Skąd bierze się ten pożądany przez kulturystów wygląd? Z diety? Doskonałego treningu? Wspomagania? I tak i nie.

 

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jest wynikiem odpowiedniego manipulowania hormonami – to znaczy utrzymywania wysokiej ilości testosteronu i niskiej estrogenu.
 
Część trenujących ma po prostu szczęście – szczęście posiadania naturalnie niskiej ilości estrogenu w krwi. Ci zawsze są odtłuszczeni, pocięci. Estrogen powoduje, że mięśnie podchodzą wodą, są miękkie, może pojawić się niepożądane zjawisko lipomastii lub nawet ginekomastii. Estrogen jest wytwarzany zarówno w organizmach mężczyzn, jak i kobiet. Oczywiście, ponieważ warunkuje odkładanie tkanki tłuszczowej i wytwarzanie mleka, jest bardziej potrzebny dla pan, niż panów.
 
Nie wszyscy wiedzą, że istnieją naturalne znakomite sposoby jego zwalczania. Poniżej na liście znajdziecie substancje, jakie powinniście dostarczyć sobie w suplementacji. Pewne rodzaje żywności i składników odżywczych także mogą pomagać w walce z estrogenem, np.:
 
- CYNK Ten minerał jest niezbędny dla prawidłowego działania hormonów. Suplementacja cynkiem pozwala utrzymać testosteron w optymalnych przedziałach ilościowych.
 
- OLEJ LNIANY Aby dieta kulturysty miała właściwości chroniące przed estrogenami, należy w niej zawrzeć olej lniany (idealnie – tłoczony na zimno ). Olej lniany zawiera LIGNANY , substancje antykancerogenne. Ponieważ ginekomastia to tworzenie się niewielkich guzków, ligniny zapobiegają także jej.
 
- IZOFLAWONOIDY Naturalna substancja o wpływie lekko zbliżonym do działania Clomidu. Jest to słaby estrogen, który wiążąc się z receptorami estrogenowymi w komórkach wypełnia je i zapobiega w ten sposób wywieraniu wpływu przez znacznie silniejsze jego formy. Mnóstwo izoflawonidów zawiera izobat soji.
 
- CAŁE JAJA Ponieważ to cholesterol jest głównym budulcem wszystkich hormonów, w tym testosteronu spożywanie całych jaj powinno być jedną z podstaw diety kulturysty.
 
- BŁONNIK jak wiadomo, błonnik wiąże się z tłuszczem i wspomaga jego usuwanie z systemu trawiennego. Ponadto, razem z nadmiarem tłuszczów usuwa także pewne ilości estrogenów.
 
- POKRZYWA Preparaty z pokrzywy są dobrym źródłem wielu minerałów. Pokrzywa powoduje obniżenie ilości PROLAKTYNY w organizmie mężczyzn (jest to kolejny z hormonów żeńskich)
 
- TRIBULUS TERRESTRIS Roślina ta pobudza działanie hormonu luteinizujacego (LH), który stymuluje hormon FSH, a ten z kolei powoduje podwyższenie ilości testosteronu i obniżenie estrogenu. Tribulum w formie suplementu powinien zawierać aktywne saponiny i protodioscyny, ponieważ bez nich produkt będzie bezwartościowy. Dopóki LH nie wpłynie na FSH w organizmie nie zajdą żadne zmiany.
 
Nie każdy kulturysta ma genetykę predysponującą go do tego sportu. Czasami nasz organizm działa przeciwko nam. Tym niemniej nie należy się poddawać. Opisane powyżej sugestie i porady z pewnością pomogą wam przezwyciężyć przeszkody – i to bez konieczności uciekania się do stosowania nie zawsze dozwolonych środków. Najprościej jest zacząć od trzymania w karbach estrogenu – w ten sposób budowanie masy i rzeźby będzie przychodziło wam znacznie łatwiej.
 
 
Fileborn.jpg
 
 
Nich będzie z Wami siła i honor !