Frank Zane – ideał muskulatury, proporcji, symetrii, rzeźby. Przez specjalistów uznawany jest za jednego z najlepszych kulturystów w historii tego sportu.

 

Frank Zane - Potrójny zwycięzca zawodów Mr.Olympia w latach 1977-79. Wielu znawców kulturystyki uznaje Zane'a za niedościgniony ideał kulturysty – w odróżnieniu od współczesnych mistrzów tego sportu, Zane nie koncentrował się tylko na budowie większej masy mięśniowej, ale raczej na harmonijnej, symetrycznej i estetycznej budowie ciała. W porównaniu ze wszystkimi zdobywcami tytułu Mr. Olympia miał najszczuplejszą talię (zaledwie 70 cm), co znakomicie kontrastowało z jego szerokimi ramionami.

 
Kulturystyką zainteresował się dość wcześnie bo w czternastym roku życia. Wówczas ważył 63 kg, obwód bicepsu wynosił 30,5 cm, a obwód uda 49 cm.
 
Zanim Frank zaczął robić światową karierę jako wyczynowy kulturysta, pracował na stanowisku nauczyciela matematyki. Był bardzo popularny wśród swoich uczniów i wspierał radami tych wszystkich, którzy próbowali pójść w jego ślady.
 
Kiedy poznał swoją żonę Christine, szybko wciągnął ja w świat treningu i kulturystyki. W 1967 roku w zawodach Mr i MS. America IFBB, wystartowali oboje -  Christine wygrała te zawody a Frank był drugi. W 1968 Frank zwyciężył już pewnie w zawodach Mr.America, a tydzień później w zawodach o tytuł Mr Universe pokonał mało znanego jeszcze wtedy emigranta z Austrii, Arnolda Schwarzeneggera!
 
W 1976 roku zadebiutował w zawodach Mr Olimpia zajmując drugie miejsce za popularnym ciężarowcem - kulturystą Frankiem Columbu. Jednak w latach 1977, 1978, 1979 nikt nie mógł już odebrać mu palmy pierwszeństwa.
 
Nie odpuścił również w 1980 roku, i ponownie przystąpił do walki o tytuł Mr Olimpia. Niestety, w międzyczasie zmieniły się kryteria oceny sylwetki. Proporcje zeszły na drugi plan, a na czoło wysunęła się duża masa mięśniowa. Jego muskulatura bya lzejsza o około 15 kg od muskulatury zdobywców dwóch pierwszych miejsc na tych zawodach. Frank był trzeci, za drugim Chrisem Dickersonem i zwycięskim – powracającym po przerwie – Arnoldem.
Biorąc udział w zawodach na przestrzeni lat 1967- 83, Frank przy wzroście 174 cm ważył od 85 do 95 kg, w obwodzie klatki piersiowej miał 127-133 (na wdechu), bicepsy od 46 do 50 cm, udo od 63 do 68 cm.
 
Przez specjalistów uznawany jest za jednego z najlepszych kulturystów w historii tego sportu.
 
Ćwiczył bardzo intensywnie, można powiedzieć, że jego treningi były wręcz mordercze. W ciągu 30 minut wykonywał 20 serii. Na każdym treningu wykonywał superserie, łącząc ćwiczenia, np. mięśni grzbietu i klatki piersiowej, które robił dwa razy w tygodniu, a przed zawodami trzy. Skrupulatnie przestrzegał zasady, że na jedną grupę mięśniową trzeba wykonywać od 25 do 30 serii, z progresją obciążenia, zaś przed zawodami tych serii było już 40! Czyli na każdą grupę mięśniową wykonywał 400 powtórzeń. Obciążenia były znaczne. Np. w 1971 roku, przygotowując się do startu w zawodach Mr Universe, w ósmej serii wyciskania sztangi w leżeniu – sztanga ważyła 145 kg! Rozpiętki wykonywał sztangielkami o wadze 40 kg każda. Do swoich treningów jako jeden z pierwszych wprowadził tzw. ruchy wymuszone i częściowe.
 
Jest autorem wielu książek i artykułów o tematyce kulturystycznej. W Polsce, do połowy lat 90. ukazało się kilka artykułów o metodach treningowych Franka. Najwięcej pisał o nich red. Henryk Jasiak. Henryk Jasiak przestrzegał: „Trening Franka Zane jest tak intensywny, że dużym błędem jest jego ślepe naśladowanie”. Tylko nieliczni kulturyści byli w stanie wytrzymać tempo treningu i jego obciążenie stosowane przez Franka. Nawet jeśli ćwiczyli tak jak on, to efekty mieli dużo gorsze.
 
Po zakończeniu kariery sportowej wraz ze swoją żoną Christie, Frank otworzył siłownię, którą prowadzi do tej pory.
 
Frank_Zane1.jpg
 
Frank.jpg
 
Frank_Zane5.jpg
 
Frank_Zane3.jpg
 
Frank_Zane4.jpg
 
Frank_Zane6.jpg
 
Frank_Zane9.jpg
 
Frank_Zane10.jpg
 
Frank_Zane13.jpg
 
 
Z Frankiem Columbu:
 
Frank_Zane2.jpg
 
 
 
 
Z żoną Christine:
 
Frank_Zane16.jpg
 
 
 
Frank Zane na „emeryturze”:
 
Frank_Zane11.jpg
 
Frank_Zane12.jpg
 
Frank_Zane14.jpg
 
 
 
 
DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!
Niech będzie z Wami siła i honor!