Istnieje kilka metod, za pomocą których można pobudzać przyrosty z sesji treningowej na sesję, pozwalających w efekcie uzyskać bardziej masywne, równomiernie wykształcone, silne umięśnienie.

 

Dzisiaj przedstawiamy metodę, zakładającą ZWIĘKSZANIE OBCIĄŻENIA.
 
ZWIĘKSZANIE OBCIĄŻENIA
Technika ta powinna być podstawowym sposobem pobudzania mięśni każdego kulturysty. Zwiększenie obciążenia oznacza w tym miejscu sposób treningu, w którym stosowany ciężar jest większy z treningu na trening. Nie należy techniki tej mylić z techniką serii, piramidalnych, gdzie ciężar jest zwiększany z serii na serię, i gdzie zaczyna się od niewielkich ciężarów, by przechodzić pod koniec do naprawdę dużych, na granicy swoich możliwości.
 
Zwiększanie obciążenia oznacza stopniowe zwiększanie obciążenia na przestrzeni kilku – kilkunastu kolejnych sesji treningowych. Dla przykładu jeśli potraficie obecnie zrobić serię 8 powtórzeń przysiadów z ciężarem 100 kg, a w ciągu następnych 2 miesięcy zwiększając stopniowo obciążenie z treningu na trening powiedzmy o 2,5 kg dojdziecie do ciężaru 120 kg w serii 8 powtórzeń, to będzie to właśnie technika postępującego obciążenia w swojej czystej postaci.
 
Jak to zrobić w praktyce? Musimy ustalić nasz ciężar maksymalny w przysiadach na 12 powtórzeń. Jeżeli jesteśmy w stanie zrobić czystych stylowo 12 powtórzeń z obciążeniem 100 kg i wykonujemy przysiady raz w tygodniu, to w pierwszym tygodniu (w założonym cyklu dwumiesięcznym na budowę masy i siły) wykonujemy przysiady z ciężarem 100 kg w 8 powtórzeniach w założonej liczbie serii. Następnie w kolejnych tygodniach – z tygodnia na tydzień – dokładamy na sztangę 2,5 kg w seriach na 8 powtórzeń, w ten sposób wymuszamy systematyczny przyrost masy i siły. Pod koniec dwumiesięcznego cyklu powinniśmy zrobić 8 powtórzeń z ciężarem 120 kg.
 
Zwiększanie obciążeń oznacza, że przy utrzymaniu tej samej liczby powtórzeń, szybkości powtórzeń, oraz przy jednakowej koncentracji i przygotowaniu – rozgrzewka, jesteście w stanie dźwigać większe obciążenia, niż np. miesiąc wcześniej.
 
W przypadku większości doświadczonych kulturystów, którzy mają już mocno wyśrubowane wyniki będzie to oznaczało robienie minimalnych postępów. Po prostu na każdej sesji, lub nawet co drugi trening do obciążenia dokładamy najmniejszy talerz – 0,5 kg . Wbrew pozorom to nie mało! Jak to mówią – ziarnko do ziarnka, a na końcu zbierze się całkiem spora miarka – np. dołożenie nawet kilku kilogramów na wysokim poziomie zaawansowania jest już sporym sukcesem.
 
Niech będzie z Wami siła i honor !