Marian Wysocki – ikona polskiej kulturystyki, czołowy zawodnik w latach 80-tych (startował jeszcze w latach 90-tych), swą proporcjonalną sylwetką bardzo przypominał słynnego Franka Zane.

 

Zaczynał od piłki nożnej, kopał piłkę w Ruchu Chorzów i marzą mu się występy w reprezentacji. Jego bezpośrednim opiekunem był nie kto inny, tylko sam Antoni Piechniczek, wówczas jeszcze jako nie jako selekcjoner, a starszy zawodnik z tego klubu. Kiedyś wpadła mu w ręce kultowa w tamtych czasach książka Stanisława Zakrzewskiego „Siła, sprawność, piękno”- biblia polskiej kulturystyki i na tym zakończyła się jego piłkarska kariera, a rozpoczęła pełna sukcesów kariera kulturystyczna: 6 razy mistrzostwo Polski, wicemistrzostwo Europy w Essen ’87 (szczyt formy), V miejsce na Mistrzostwach Świata w Katowicach ’91. Przygoda z kulturystyką rozpoczęła się w piwnicy, w roku 1973, zresztą wszyscy chłopcy tak zaczynają (przynajmniej kiedyś tak zaczynali). W wieku 19 lat Marian Wysocki ważył tylko 52 kg, na komisji poborowej do wojska długo zastanawiano się, zanim podjęto decyzję zakwalifikowania go do poboru. Dopiero kulturystyka postawiła go na nogi. Po raz pierwszy wystartował na zawodach okręgowych w Krakowie w roku 1978, na których zajął drugie miejsce.
 
Jednak naprawdę duże sukcesy przyszły później, w latach 1981, 1982, 1983, 1985, 1986, 1987 był mistrzem Polski w kategorii wagowej 70 kg i 75 kg. W roku 1986 na mistrzostwach Europy rozgrywanych w Warszawie zajął III miejsce, a rok później także na Mistrzostwach Europy (Essen) – miejsce II. Na legendarnych dla polskiej kulturystyki mistrzostwach świata w Katowicach w 1991 roku uplasował się na piątej pozycji.
 
Osobiście preferuje trening na dużych ciężarach, jednak twierdzi, że nie dla każdego taki trening jest najlepszy. Każdy musi wsłuchać się we własny organizm, a dopiero potem wybrać metodę treningu.
 
Na każdą grupę mięśniową wykonuje on od 10 do 12 powtórzeń, jednak w okresie przedstartowym zwiększa ich ilość do 14-16 powtórzeń, jego sposób na trzymanie formy – wszystkie ćwiczenia wykonuje w pięciu seriach.  
 
Jego rekordy siłowe: ławka 205 kg, przysiad 255 kg, martwy ciąg 280 kg, wyciskanie w siadzie zza karku 127 kg.
 
Marian Wysocki słynął ze świetnego układu pozowania, a do historii polskiej kulturystyki przeszedł okrzyk kibica z sali: „Marian zatańcz udami!” To właśnie mięśnie nóg były jego mocną stroną. Rekord życiowy Wysockiego w przysiadach to 255 kg przy wadze ok. 70 kg. Obecnie cały czas jest w stanie zrobić na treningu rezultat 240 kg.
 
Pan Marian trenuje cały czas w swoim klubie Wypoczynek Świętochłowice, w którym jest również instruktorem kulturystyki.
 
Marian Wysocki VS Frank Zane:
 
Marian_i_Frank4.jpg
 
 
Forma z MŚ , Katowice 1991:
 
Marian_i_Frank2.jpg
 
Marian_i_Frank1.jpg
 
Marian1.jpg
 
Marian2.jpg
 
Marian4.jpg
 
 
A.Cugier, A. Brzozowski, M.Wysocki:
 
ACugier_A_Brzozowski_MWysocki.jpg
 
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !