Siłacz wszech czasów- najsilniejszy człowiek, jaki kiedykolwiek żył.

Luis Cyr  urodziła się 11 października 1863 roku w miejscowości ST. Cyprien, w pobliżu Montrealu w Kanadzie, jako z 17 dzieci Pierre Cyra – drwala i farmera. Jego niezwykła siła już od dziecka dała o sobie znać, co jednak nie było dziełem przypadku, a on sam jeszcze jako chłopiec, pracując w pobliskim tartaku, zaskakiwał swoich kolegów niezwykłymi czynami. Ojciec Louisa był silnym mężczyzną ale zupełnie normalnych wymiarów, natomiast matka kobietą o wzroście 180 cm i 120 kilogramów.

W roku 1878 cała rodzina emigrowała z Kanady do Stanów Zjednoczonych. Pierwszy pokaz siły dał w Bostonie, gdy uniósł umieszczonego na platformie konia, ważącego 700 kilogramów. W 1882 roku poslubił Melinę Courtois i powrócił do Kanady gdzie pracował jako drwal.

Zła sytuacja materialna zmusiła Cyra do podjęcia dodatkowej pracy. Organizował on pokazy siły objażdżając cały kraj.

W roku 1883 otrzymał propozycję pracy jako policjant, jak głosi legenda po pewnym incydencie, gdy po obezwładnieniu dwóch walczących ze sobą na noże mężczyzn, zaniósł ich do najlbliższego posterunku, trzymając każdego z nich pod pachą.

Tam też nie zagrzał długo miejsca i skuszony propozycją Gustawa Lamberta, zapaśnika i siłacza wyruszył w trasę.

Zmierzył się on z niejakim Dawidem Michaud'em – uważanym w tamtych czasach za najsilniejszego Kanadyjczyka.Cyr pokonał go, unosząc granitowy głaz o wadze 217 kilogramów. Dodatkowo wycisnął jednorącz kulolaskę o wadze 99kg, a jego konkurent tylko 71 kg. Uniósł również na plecach platformę ważącą 1076 kg, bijąc przeciwnika o ponad 100 kg.

Tak, zaczęła się wielka kariera Louisa, a ciężary te stanowiły dopiero rozgrzewkę do dalszych niesamowitych osiągnięć.

Wkrótce wyruszył w kolejną tresę, wraz z żoną i bratem , dając pokazy w całej Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Dwa lata później dołączył do grupy amerykańskich atletów, zyskując miano najsilniejszego człowieka na świecie.

Najbardziej pomyślny dla niego okres to lata 1885-1891 – występował wówczas w wielu miejscach, mierząc się z największymi herosami ówczasnych czasów, takich jak Frank Bieńkowski, Sebastian Millerczy August Johnson.


Wymiary Louis'a Cyra

Wiek ok 30 lat
Waga: 130 kg,
Wzrost: 172/176 cm.
Kark: 50 cm
Biceps: 51.5 cm
Przedramię:41,4 cm
Nadgarstek: 20.8
Klatka – wdech: 152.4 cm
Udo: 72,4 cm
Łydka: 49 cm
Obwód pas: 120 cm


Słynne rekordy:

Podrzut: 158 kg
Martwy ciąg jedną ręką: 238 kg
Trzymanie 4 koni, które rozciągały go w dwóch przeciwnych kierunkach
Uniesienie platformy o wadze ok: 1650 kg


Kanadyjczyk Cyr zmarł na niewydolność nerek 1912 roku.Jednak pamięć po nim żyje do dziś. W Montealu wystawiono mu pomnik w miejscach gdzie jako policjant patrolował ulice.O słynnym siłaczu przypominają również nazwy parku i placu.