Nowa kategoria, nowy trend w kulturystyce zawodowej.

 

W tym roku pierwszy raz na Olympii 2016 odbyły się zawody dla klasycznych sylwetek, czyli Olympia Classic Physique. Wygrał je 46 - letni Danny Hester, Amerykanin mieszkający w słonecznej Kalifornii. Dla mnie osobiście jest to bardzo dobry ruch ze strony włodarzy IFBB.
 
Danny_Hester.jpg
 
Najpierw wprowadzono w 2013 roku Men's Physique, czyli męską sylwetkę (wygrał Mark Anthony Wingson), a teraz w 2016 roku Classic Physique. Widać, że osoby w branży, ale też - lub przede wszystkim, osoby postronne lub takie, które rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, chcą na zawodach kulturystycznych oglądać nie tylko wielkich kulturystów dla których (mówimy tutaj o wadze ciężkiej) nie ma limitów wagowych i przez to sylwetki z biegiem dziesięcioleci ogromnie przyrosły masą mięśniową, tracąc na atrakcyjności. Wiadomo człowiek zawsze dążył do przekraczania swoich granicy i wyznaczenia nowych i dlatego kulturystyka zawodowców z IFBB dla niektórych już dawno poszła w złym kierunku.  Zawodowa liga IFBB chcę przenieść trochę balans na inne kategorie, gdzie królują bardziej przyziemnie sylwetki z którymi można się łatwiej się utożsamiać. A poza tym branża kulturystyczna bardzo się rozwija w stronę w fit z tą zapewnie wprowadzenie tej katagorii. 
 
Kategoria Classic Physique, jest to taki powrót do dawnych sylwetek, które rządziły w kulturystyce przed "erą masowców", są to lata powiedzmy do wczesnych lat 90-tych. Do "klasyków" można zaliczyć wielu kulturystów, ale jakbym miał wybrać reprezentacje, to by się tam znaleźli: Steve Reeves, Bob Paris, Lee Labrada, Arnold Schwarzenegger, Frank Zane, Robby Robinson, Francis Benfatto, Jim Haislop, Vince Gironda itp.
 
klasyczna_kulturystyka_Olympia_2016.jpg
 
WClassic Physique są ograniczenia wagowe w stosunku do wzrostu, wygląda to mniej więcej tak: zawodnik mający  180 cm wzrostu - 100 + 12. Czyli zawodnik który ma 180 cm, może wyjść na scenę z wagą 92 kg. 
 
A oto jak wyglądała pierwsza piątka na Olympii Classic Physique 2016:
 
1. Danny Hester
2. Arash Rahbar
3. Sadik Hadzovic
4. Breon Ansley
5. Darrem Charles
 

Darrem_Charles1.jpg

 
Na uwagę zasługuje powrót weterana 47 - letniego Darrem'a Charles'a na scenę. Starował on w latach 90-tych w kulturystyce Pro aż do roku 2013, gdzie na Arnold Classic IFBB zajął 9 miejsca. Następne lata to występy w Men's Physique, a teraz w "kasyku" Widać, że Darrem wciąż jest "głodny" i nadal chce osiągać swoje cele, marzenia.
 
Darrem_Charles.jpg
 
Ciekawostka jest dla mnie, że na Olympii 2016 pojawiła się cała masa weteranów, którzy osiągnęli wspaniałe wyniki, oto oni:
 
Dexter Jackson, 46 lat, 3 miejsce, kulturystyka
Kevin Levrone, 52 lata - poza finałem, kulturystyka    
Danny Hester, 46 lat, 1 miejsce, Classic Physique
Darrem Charles, 47 lat, 2 miejsce, Classic Physique
 
Olympia Classic Physique, to bardzo dobry trend i następny krok, który sprawia, że branża kulturystyczna jest bardziej przyziemna i nie postrzegana tylko i wyłącznie przez pryzmat kulturystów w wadze ciężkiej, chociaż to oni na pewno są nadal priorytetem napędzającym ten biznes. Myślę, że niedługo pojawi się cała masa klasycznych sylwetek o szerokich barkach i wąskich taliach i będą oni mieli coraz więcej miejsca w branży.