Cykl krótkich porad, co i jak należy zrobić dobrze w naszym codziennym treningu i diecie.

 

Jedzenie szybko strawnych węglowodanów przed treningiem cardio

Wiadomo, przed treningiem należy się odpowiednio „naładować” węglami (m.in. po to by mieć dobrą pompę ). Jednak miejmy świadomość tego, że „szybkie” węglowodany będą miały negatywny wpływ na zdolność organizmu do przerabiania tkanki tłuszczowej na źródło energii, ponieważ podniosą one od razu poziom insuliny w organizmie. Działanie tego anabolicznego hormonu jest bardzo pożądane po treningu dla wzmocnienia wzrostu mięśni, ale podczas ćwiczeń blokuje on spalanie tkanki tłuszczowej. Lepiej będzie więc, gdy przed treningiem zjemy brązowy ryż, owsiankę, lub pełnoziarniste pieczywo.
 
Wykonywanie treningu cardio przed treningiem siłowym
Aby trening cardio miał sens, należy go robić zawsze po ciężkim treningu siłowym. Wówczas ma on dwukrotnie większą wartość niż samodzielny trening cardio. Na podstawie  przeprowadzonych badaniach, stwierdzono, że taka kolejność jest najlepszym sposobem na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Grupa ćwiczących która robiła sam trening cardio traciła 20% kalorii z tkanki tłuszczowej, natomiast grupa robiąca cardio po treningu siłowym , traciła 50%. Bierze się to stąd, że po treningu siłowym zmęczony organizm, reagując na trening cardio, traktuje tkankę tłuszczową jako podstawowe źródło energii. Trening cardio po treningu siłowym powinien trwać około 30 minut.
 
Wykonywanie cardio w tempie  około 80% naszych możliwości
To stara metoda. Obecnie uważa się , że najskuteczniejszą forma treningu cardio jest trening interwałowy polegający na tym, że raz nasz wysiłek pozostaje na poziomie 80-90%, a następnie jego intensywność spada do 50-60%. Ta metoda sprawia, że jeszcze długo po treningu dokonuje się spalanie tkanki tłuszczowej. Wykonujemy zatem 1 minutę ćwiczeń wysokointensywnych ( np. szybki bieg), a następnie 1 minutę ćwiczeń niskointensywnych( np. spacer ). Taka przeplatanka powinna trwać od 20 do 30 minut i być stosowana 3 razy w tygodniu.
 
 
DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!
Niech będzie z Wami siła i honor!