Cykl krótkich porad, co i jak należy zrobić dobrze w naszym codziennym treningu i diecie.

 

Posiłek po treningu:

Od razu po treningu powinniśmy spożyć posiłek bogaty w węglowodany proste i szybko wchłanialne i bogate w aminokwasy BCAA białko serwatkowe, np. banan, odżywka typu gainer na bazie białka serwatkowego. Do godziny po treningu posiłek bogaty w białko (chudy biały ser, chude mięso, ryby, jaja ) oraz węglowodany złożone (ryż, kasza, makaron). Węglowodany proste, spożyte po treningu, pozwolą na szybszą regenerację organizmu, węglowodany złożone zaś przedłużą to korzystne działanie, pozwolą też zlikwidować deficyt glikogenu w mięśniach i wątrobie. Natomiast aminokwasy zawarte w białku są niezbędne w procesie regeneracji tkanki mięśniowej. Aminokwasy BCAA są podstawowymi aminokwasami budującymi białka tkanki mięśniowej, mają działanie antykataboliczne, anaboliczne, zapobiegające zmęczeniu.

 
Relacja w posiłkach między białkiem a węglowodanami:
Stosunek węglowodanów do białka w diecie powinien być jak 4:1 lub 5:1. Czyli na 1 g spożytego białka powinno się spożywać 4 lub 5 g węglowodanów. Nie ma jednak proporcji idealnych, ponieważ te zmieniają się w zależności od zapotrzebowania energetycznego organizmu oraz intensywności i czasu trwania treningu. W okresie zwiększania masy mięśniowej relacja między węglowodanami a białkiem powinna być większa (większe zapotrzebowanie energetyczne) niż w okresie robienia rzeźby.
 
Konsekwencje spożywania zbyt dużej ilości białka i węglowodanów:
Nadmiar białka, tak jak i nadmiar węglowodanów, nie jest korzystny dla naszego organizmu. Stosowanie przez długi czas diety wysokobiałkowej stanowi obciążenie dla wątroby – odpowiedzialnej za przemianę aminokwasów oraz dla nerek – odpowiedzialnych za wydalanie „odrzutów” tych przemian. Pamiętajmy też, o kamicy nerkowej, uznawanej za chorobę zawodową sportowców, której powstawaniu sprzyja picie niedostatecznej ilości płynów, jak również nadmiar białka. Nadmiar białka, zwłaszcza zwierzęcego, przyczynia się także do rozwoju osteoporozy, a przy niedoborze witamin z grupy B – również miażdżycy. Duże ilości węglowodanów sprzyjają otyłości. Węglowodany w części odkładają się w organizmie w tkankę tłuszczową. Dieta wysoko węglowodanowa (powyżej 60 % węglowodanów) może sprawić, że będziemy senni i ociężali.
 
DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!
Niech będzie z Wami siła i honor!