Cykl krótkich porad, co i jak należy zrobić dobrze w naszym codziennym treningu i diecie: kofeina i izotoniki.

 

KOFEINA użyta w trakcie wysiłku sportowego, obniża ból mięśni i poprawia wydolność:

Kofeina jest zaliczana do stymulantów, ponieważ usuwa zmęczenie i polepsza koncentrację. Stymuluje także układ krążenia i układ oddechowy. Te efekty są ogólnie uważane za korzystne. Podana w trakcie wysiłku kofeina skutecznie zapobiega bólom mięśni. Efekt zależy jednak od tego, na ile sportowcy przyzwyczaili się do picia kawy również poza ćwiczeniami. Ci , którzy jej zwykle nie piją , reagują lepiej. Tłumaczy to popularność kofeinowych i energetycznych napojów u sportowców. Picie kawy przed treningiem może polepszyć proces redukcji nadwagi. Równocześnie poprawia też wytrzymałość. Wynika to ze zdolność kofeiny do stymulacji procesu wykorzystywania tłuszczów jako źródła energii. Dodatkowo opóźnia pojawienie się zmęczenia mięśni, i to nawet o 60%!
 
Zawartość kofeiny w napojach oraz 100 g czekolady:
 
PRODUKT                                              ILOŚĆ KOFEINY
Gorzka czekolada                                         130 mg
Kawa ( 200 ml)                                             115 mg
Herbata  ( 200 ml )                                       50 mg
Coca-cola ( 300 ml )                                    46 mg
Pepsi cola  ( 300 ml )                                  38 mg
Mleczna czekolada                                       30 mg
 
 
 
IZOTONIKI  napojem sportowców:
Wszystko odbywa się na zasadzie przenikania (osmoza) przez półprzepuszczalną błonę komórkową. Dzięki wytwarzającemu się ciśnieniu osmotycznemu płyn razem ze składnikami odżywczymi wędruje do krwi, a stamtąd do wszystkich partii organizmu. Jeżeli stężenie składników napoju jest takie samo jak stężenie krwi, mamy zjawisko izotonii, czyli wyrównanego ciśnienia osmotycznego. Wchłanianie odbywa się równomiernie. Gdy ciśnienie osmotyczne płynu jest niższe od ciśnienia osmotycznego krwi, wchłanianie jest błyskawiczne. Gdy stężenie płynu jest wyższe, wchłanianie jest powolne.
 
Zatem płyn optymalny to izotonik, czyli substancja o stężeniu równym stężeniu płynów ustrojowych. Jest to najlepszy wybór pod kątem długiego wysiłku fizycznego, bo utracone wraz z potem elektrolity zostaną wyrównane izotonikiem, dzięki czemu energia jest wciąż uzupełniana. Soki oraz napoje słodzone i aromatyzowane (coca cola) to płyny hipertoniczne. Stężenie składników mineralnych jest w nich wyższe niż w organizmie, dlatego proces wchłaniania przebiega powoli. Nie jest to napój dla osób uprawiających sport. Napoje energetyzujące, zwane dopalaczami tylko na krótko pobudzają organizm do intensywniejszego wysiłku. Są mocno hipertoniczne, a więc mają duże stężenie składników, co powoduje, że ich wchłanianie jest jeszcze bardziej opóźnione niż innych napojów słodzonych. Nie nadają się do zaspokojenia pragnienia. Stosujemy je tylko w wyjątkowych sytuacjach dla pobudzenia centralnego układu nerwowego. Więc naszym sportowym napojem będzie izotonik!
 
DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!
Niech będzie z Wami siła i honor!