Wielkimi krokami zbliżają się kolejne zawody z cyklu Arnold Classic Strongman, które często określane są jako najbardziej prestiżowe coroczne zawody strongman na świecie, z racji wyjątkowo silnej obsady i specjalnego doboru konkurencji.

 

Konkurencje te są typowo siłowo-statyczne, nawiązując do legendarnych popisów dawnych cyrkowych siłaczy - co sam zawsze dumnie podkreśla organizator zawodów Arnold Schwarzenegger. Chodzi o to - mówi Arnold - by wyłonić faktycznie najsilniejszego strongmana, dysponującego prawdziwą „żywą-czystą” siłą, zdolnego unieść największe ciężary, a nie jak jest to w przypadku innych zawodów strongman, np.WSM, gdzie jest wiele konkurencji typu szybkościowo - siłowo - wytrzymałościowych. Konkurencje na AC są przygotowane tak, aby zawodnicy użyli maksymalnej, „czystej” siły, dominują konkurencje statyczne, a ciężary i obciążenia są ogromne, największe z wszystkich prestiżowych zawodów strongman na świecie.

 
Arnold Strongman Classic organizowane są od 2002 r. w mieście Columbus (stan Ohio, USA). Są częścią The Arnold Sports Festival, a rozgrywane są w końcu lutego lub na początku marca. Do udziału w tych elitarnych zawodach zapraszani są najlepsi, światowi zawodnicy. Główną nagrodą do roku 2007, za zajęcie pierwszego miejsca, był samochód hummer. Zwycięzca otrzymuje statuetkę z wizerunkiem kanadyjskiego siłacza, Louisa Cyra. Zawody trwają dwa dni i są to jedne z najbardziej prestiżowych na świecie zawodów siłaczy. Dodatkową atrakcją są bardzo wysokie nagrody pieniężne.
 
Bardzo emocjonująco zapowiadają się tegoroczne zawody . Oto doborowa stawka zawodników AC 2012:
 
Michael Burke 
Haftor Bjornsson 
Terry Hollands 
Mike Jenkins 
Michaiła Koklyaev 
Travis Ortmayer 
Derek Poundstone 
Zydrunas Savickas 
Laurence Shahlaei 
Brian Shaw
 
Głównym faworytem zawodów zdaje się być obrońca tytułu - zwycięzca AC 2011 - wielki Amerykanin (ok. 2m wzrostu i ok.200kg wagi) Brian Shaw, mistrz świata WSM 2011. Brian Shaw jest pierwszym strongmanem w historii który, wygrał w jednym roku zarówno zawody Arnold Clasicc i Mistrzostwa WSM, tego wcześniej nikt nie dokonał! (dokonał tego Zydrunas Savickas, ale wówczas MŚ były rozgrywane w 2 odrębnych federacjach - WSM i IFSA, Savickas był mistrzem w IFSA, a w WSM królował Pudzian). Jego głównym rywalem będzie Litwin Zydrunas Savickas - mistrz AC w latach: 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, i 3 zawodnik AC 2011 (w 2010 drugi, w 2009 nie startował), rozdrażniony ubiegłorocznymi porażkami na AC i WSM z Brianem Shaw’em, stary lis ”Big Z” będzie zapewne głodny rewanżu. Rewelacja ubiegłego sezonu Mike Jenkins (zwycięzca przed dwóch lat amatorskiego AC) drugi na AC 2011 i ósmy na WSM 2011, będzie chciał potwierdzić przynależność do światowej czołówki. Jak zawsze groźny będzie Derek Poundstone - mistrz AC w latach 2009 i 2010 (w 2011 nie startował), który będzie chciał się zrewanżować, za słabe występy w ostatnich mistrzostwach świata WSM, kiedy to mistrzostwa te zakończył w 2010 roku na odległym 9 miejscu, a w 2011 był piąty. Do grona faworytów zaliczyć należy też Anglika Tery’ego Hollands’a (były rugbista - 2m wzrostu, około 180 kg, 60 cm - biceps), dopiero 8 na AC 2011, ale trzeci na WSM 2011. „Czarnym koniem” może okazać się szósty zawodnik WSM 2011 potężny Islandczyk Haftor Julius Bjornsson, który gładko przegrał w ubiegłym roku z Mateuszem Baronem na Arnold Amateur Strongman World Championships, niestety po rezygnacji ze startu Mateusza ( Baron miał zaproszenie na AC 2012, jako mistrz świata amatorów AC 2011), to on zastąpi zaszczytu rywalizacji w tych bardzo prestiżowych zawodach.  Niestety, tym samym po raz kolejny zabraknie Polaka na zawodach Arnold Classic Strongman. W całej historii tych zawodów tylko Mariusz Pudzianowski reprezentował nasz kraj w latach: 2003 - 4 miejsce, 2004 - 5 miejsce, 2006 - 6 miejsce. Choć w latach następnych „Pudzian” otrzymywał zaproszenie od organizatorów, to już nigdy nie podjął wyzwania walki z najlepszymi siłaczami i największymi ciężarami na świecie podczas zawodów Arnold Classic Strongman. Być może po tegorocznym sukcesie na mistrzostwach świata federacji WSF, Krzysztof Radzikowski, jako mistrz świata WSF, otrzyma zaproszenie od organizatorów Arnold Classic w przyszłym roku. Zaproszony na AC 2012 Brytyjczyk irańskiego pochodzenia Laurence Shahlaei, przegrał niedawno z Radzikowskim na mistrzostwach WSF, zajmując na tych zawodach drugie miejsce.
 
79fc4_strongman1.jpg
 
8b915_strongman2.jpg
 
da058_strongman4.jpg
 
strongman5.jpg
 
strongman6.jpg
 
strongman8.jpg
 
 
 
DOPÓKI WALCZYSZ, JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!
Niech będzie z wami siła i honor!