Miał kiedyś lepszą sylwetkę, bez supli, niż teraz nie jeden „kozak” z suplami.

 

Marek Perepeczko wraz z Marianem Glinką to najlepsi kulturyści wśród polskich aktorów. W czasach PRL, za granicą – na „zachodzie” inspiracją do treningu dla wielu przyszłych zawodników, były postacie grane przez Steve'a Reeves'a, Reg'a Park'a czy Arnold'a Szwarzeneger'a. To były ideały do których wszyscy nawiązywali. U nas też mieliśmy prawdziwy ideał, na którym wychowywały (wychowują) się całe pokolenia kulturystyczne, to nie zapomniany legendarny „Janosik” (film z 1973 roku), czyli Marek Perepeczko (ur.1942 r, znany też chociażby z „Pana Wołodyjowskiego” Jerzego Hoffmana).

Marek_Perepeczko2.gif

 
Sylwetka Marka Perepeczki to kwintesencja naturalnej kulturystyki – przepiękne proporcje, symetria, rzeźba i niezła jak na owe czasy masa. Jego wymiary przedstawiają się następująco:
 
Wzrost: 190 cm
Waga: 90 kg
Klatka piersiowa:122 cm
Biceps: 43 cm
 
Marek_Perepeczko.jpg
 
Marek Perepeczko trenował kulturystykę w legendarnych warszawskich siłowniach: Herkules, Błyskawica i Syrenka. Ćwiczył kiedy miał czas, około 2 razy w tygodniu, bardzo intensywnie po 2 godziny. Jego ulubionym ćwiczeniem było wyciskanie w wąskim uchwycie – jego rekord życiowy to 140 kg !!!. Wykonywał też typowe boje ciężarowe jak wyciskanie 100 kg sztangi stojąc lub zarzucanie sztangi na klatkę piersiową. Nigdy jednak nie wystartował w żadnych zawodach.
 
Wiadomo, ze jego pasją było również kolarstwo, kiedyś wraz z Danielem Olbrychskim (też aktor o „posągowej budowie”) w ciągu dwóch dni pokonali dystans 400 km na rowerach. 
Marek_Perepeczko10.jpg
 
W latach 80-tych zniknął z polskich ekranów, przebywał wówczas w Australii. Po powrocie do Polski zagrał w takich bardziej znanych filmach jak: „Sara”, „Pan Tadeusz” i w serialu „13 posterunek”. Jednak nie prezentował już dawnej wspaniałej sylwetki. Wyraźnie „ nabrał niezdrowej masy” (ważył ponad 130) która stał się przyczyną problemów zdrowotnych aktora.
 
Marek.jpg
 
Pod koniec życia kupił sobie nawet hantle, ławeczkę i sprężyny by zacząć regularnie ćwiczyć i powrócić do dawnej formy” ale niestety nie zdążył. Zmarł nagle na zawał serca w 2005 roku w Częstochowie.    
 
Marek_Perepeczko15.jpg
 
Marek_Perepeczko5.jpg
 
Pamiętam jak w „moich czasach” za młodu – jak młodzi adepci kulturystyki „pakowali” to po to żeby wyglądać jak Janosik – to był ideał do którego dążono: piękno, sprawność i zdrowie!  
 
Marek_Perepeczko11.jpg

Niech będzie z Wami siła i honor !!!