Cenne i proste rady znanych kulturystów takich jak: Kevin Levrone, Shawn Ray i innych.

Flavio Baccianini
Kiedyś kulturyści starali się jak najszybciej zwiększyć masę a dopiero potem usiłowali nadać im  jakaś formę. Skutek tego był taki, że mieli mniejsze i bardziej miękkie sylwetki. Teraz się to zmieniło, zawodnicy przywiązują dużą wagę do wiedzy na temat kulturystyki, są masywniejsi, mają lepszą definicję mięśni.
Najlepszym sposobem na rozwijanie mięśni jest opracowanie dla siebie długofalowego planu. Zamiast przybierać na wadze i budować mięśnie z tkanki tłuszczowej, lepiej cierpliwie, wytrwale i systematycznie dodawać kolejne warstwy tkanki mięśniowej (osobiście poza sezonem staram się nie przybierać na wadze więcej niż 5-7 kg). A kiedy już osiągnie się zaplanowaną wcześniej wielkość mięśni, dieta, wypoczynek i wytrwałe treningi umożliwiają osiągnięcie celu, jakiem jest ukształtowanie, dużych dojrzałych mięśni.


Porter Cottrell
Niektórzy kulturyści uważają, ze aby mięśnie mogły rosnąć, trzeba dostarczyć im bardzo dużo kalorii. Myślę, że należy przywiązywać większą wagę do jakości niż do ilości pożywienia. Innymi słowy większa korzyść przynosi 2500 kcl pożywienia bogatego w składniki odżywcze, niż 500 kcl produktów przeciętnej jakości. Idealna dieta służąca budowaniu masy mięśniowej powinna składać się z trzech rodzajów produktów spożywczych.
Po pierwsze, z dostarczających protein: białek jaja, ryb, indyka, kurczaka, tuńczyka i białego sera.
Po drugie, z węglowodanów złożonych: pieczonych ziemniaków, słodkich bulw, ryżu, owsianki i pełnoziarnistego pieczywa.
Po trzecie z warzyw i owoców. Wszystkie te produkty bogate w składniki odżywcze, są bardzo korzystne jeśli spożywa się je w umiarkowanych ilościach.

Kevin Levrone
Najlepszą metodą rozwi­jania mięśni jest dobra, zdrowa dieta i intensywny trening. To wszystko. Jeśli nie dostarcza się organi­zmowi wystarczającej porcji składników odżywczych, nie ma co liczyć na przyrost masy mięśniowej. Jeśli nie zmusza się mięśni do pracy, nie można oczekiwać, że staną się one mocniejsze. Im szybciej zdasz sobie sprawę z tego, że obie te rzeczy są równie ważne, tym większą masz szansę na szybki rozwój mięśni.


 

Shawn Ray
Często zapomina się o tym, że aby rosnąć, trzeba pić duże ilości wody. Jest to dla mnie zupełnie logiczne, Mięśnie składają się w 78% zwody. A zatem, trzeba dostarczać im tego budulca.
Sam wypijam ponad 9 I wody dziennie. Dlaczego to robię? Muszę stale uzupełniać jej zapasy, bo przecież tracę ją podczas treningów i opalania się. Dzięki wodzie moja skóra wy­gląda zdrowo i jest elastyczna, apetyt mi dopisuje, a mięśnie dobrze się prezentują. Jednym słowem, woda sprawia, że mam sylwetkę „wysokiej klasy".

 

Troy Zuccolotto
Mam wrażenie, że nie­mal 90% kulturystów trenuje zbyt wiele, a odpoczywa zbyt mało.Wypoczynek jest równie ważny jak trening, Dlatego też staram się spać zawsze pełnych osiem godzin, a po południu dodatkowo uciąć sobie małą drzemkę. Gdy wykonuję ćwiczenia na masę, trenuję intensywniej i dźwigam większe ciężary, robię sobie dłuższe przerwy na odpoczynek między seriami.
Jeszcze dwa lata temu trenowałem   dwa  razy dziennie przez sześć dni w tygodniu. Teraz wydaje mi się to szaleństwem, ponieważ zdałem sobie sprawę, jak ważny jest wypoczynek. Wiem już, że im dłuższa regeneracja, tym lepiej i szybciej rozwijają się mięśnie.  Obecnie każdy dzień tygodnia, poza odpoczynkiem w środy i weekendy, przeznaczam na trenowanie innych części ciała. Jeśli mimo to odniosę wrażenie, że mój organizm nie jest dość wypoczęty, nie waham się zrobić sobie dodatkowego wolnego dnia. Rzecz w tym, by uważnie wsłuchiwać się we własny organizm.