Jack Delinger (ur. 22 czerwca 1926 roku w Oakland w Kalifornia) i jest to, jeden z największych kulturystów startujących w latach 40 i 50 - tych.

 

Jack rozpoczął trening w wieku 16 lat w centrum rozwoju fizycznego i duchowego YMCA (Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej). Jego idolem był John Grimek, ponieważ łączył muskularną sylwetkę z ogromną siła. Po nabraniu pierwszych szlifów z ciężarami przeniósł się do jednej z legendarnych siłowni w Californii - "Ed Yarick gym" w której trenowali: Doug Hepburn, Steve Reeves, Roy Hillegan, a także drużyna zawodników olimpijskiej drużyny USA w podnoszeniu ciężarów w osobie Tommy Kono i John'a Davis'a.
 
Młody Jack pod pilną ręką trenera Ed'a Yarick'a oraz John'a Grimek'a stawał się coraz potężniejszy. Delinger przy wzroście 168, ważył 92 kg i wyglądał na bardzo masywnego, miał ogromne ręce oraz plecy, szeroką "ramę" ale (na początku kariery) niedopracowane nogi, jednak jego sylwetka budziła podziw i okrzyknięto go "czołgiem". W 1946 roku wystartował w w swoich pierwszych zawodach Mr. Northern California, które wygrał, potem zwyciężał 1949 na AAU Mr America.
 
 
Delinger_zawody.jpg
 
Następny konkurs w którym zajął pierwsze miejsce były to, NABBA Pro Mr. Universe 1956. 
 
Jack, oczywiście nie wszystkie zawody wygrywał, ponieważ miał problemy z proporcjami, niektóre części ciała miał przerośnięte i to często nie podobało się sędzią, którzy promowali harmonię i estetykę ciała. Jack miał niesamowitą zdolność budowy masy mięśniowe, potrafił w ciągu 2  miesięcy dołożyć 9 kilogramów czystej masy. Delinger miał takie zwały mięśni, zwłaszcza na piersiach i obręczy barkowej, że zyskał miano "góry mięśniowej". Kiedy wychodził na scenę publiczność nagradzała go gromkimi brawami.
 
Zapytany kiedyś, co decyduje o powodzeniu kulturysty, odpowiedział: „Począwszy od dnia, w którym postanowisz ćwiczyć i dojść do pewnego celu, nie zawracaj z drogi, lecz dąż systematycznie i nieustępliwie naprzód, bez względu na trudności i czas, jaki na to musisz poświęcić. Wtedy i tylko wtedy, dojdziesz do tytułu Mr Universe.” 
 
Jego rekordy: wyciskanie klasyczne – 130 kg, wyciskanie w leżeniu – 191 kg, przysiad – 240 kg. Z pełnego zwisu na drążku podciągał się na jednej ręce 5 razy, a na kółkach gimnastycznych wytrzymał „rozpięcie” z obciążeniem nóg ciężarem – 18 kg.
 
 
Niektóre fragmenty pochodzą z miesięcznika: „Sport dla Wszystkich”, sierpień 1960 r.
 
Jack_Delinger1.jpg
 
Jack_Delinger2.jpg
 
Jack_Delinger4.jpg
 
Jack_Delinger5.jpg
 
Jack_Delinger6.jpg
 
Jack_Delinger8.jpg
 
Jack_Delinger9.jpg
 
Jack_Delinger10.jpg
 
Jack_Delinger11.jpg
 
Jack_Delinger14.jpg
 
Jack_Delinger15.jpg