Program treningowy, który stosuje Phil Heath i Jeremy Buendia.

 

Hany Rambod, to jeden z najlepszych, a może już teraz najlepszy trener Pro zawodników federacji IFBB. Jego flagowymi zawodnikami są Phil Heath, 5 x razy Mr.Olympia 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, czyli najlepszy kulturysta naszego globu oraz Jeremy Buendia, najlepszy w męskiej sylwetce w latach 2014-2015, a także emerytowany zawodowy kulturysta Jay Cutler, czterokrotny zdobywca tytułu Mr. Olympia. Hany nie tylko układa im dietę (cykle sterydowe?), ale przede wszystkim trening, który jest oparty na jego innowacyjnych metodach o nazwie FST-7.
trening_FST7.jpg 
Ta tajemnicza nazwa tego systemu treningowego polega na rozciągnięciu powięzi otaczającej mięsień poprzez 7 serii do upadku mięśniowego. Wydaje się proste, jednak tylko Hany wie, jak odpowiednio dostosować ten program do konkretnego zawodnika i do celów jaki chce osiągnąć.
 
Hany Rambod wierzy, że im twardszą i mało rozciągliwą masz powieź otaczającą mięsień, tym mniejszą masz szansę na zwiększenie jego rozmiarów. Dlatego poleca on intensywne 7 serii małym ciężarem z przerwami 30-45 sekundowymi na końcu treningu danej partii w celu dopompowania mięśnia krwią i składnikami odżywczymi w celu rozciągnięcia tej powięzi.  Czyli robimy ciężki trening oparty na 2-3 ćwiczeniach w zależności od danej partii ciała, następnie przechodzimy do 7 intensywnych serii po 12-15 powtórzeń z małym ciężarem.
 
Ćwiczenie, które jest dopompowujące poleca Hany Rambod dobierać w zależności na jakim stopniu wytrenowania się jest. Początkujący muszą stosować ćwiczenia izolowane, a zaawansowani mogą złożone.
 
Kolejną opcją tego treningu, jednak zarezerwowaną tylko dla zaawansowanych, jest podwójna pompa, czyli zastosowanie dwa razy siedmiu serii w  treningi na daną partę, jednak tylko Hany wie, jak to prawidłowo użyć.
 
Hany Rambod użycie 7 intensywnych serii, porównuje do pompki rowerowej. Kiedy pompuje dętka napełnia się do 100 % później spada powietrze do powiedzmy 80 %, po jakimś czasie starasz się dopompować do 110%, aby nastąpił spadek do 90 %, później dopompowujesz do 120% i spada do 100% itd. Im większa pompa tym powięź bardziej się rozciąga, tym łatwiej dołożyć w danym miejscu mięśnia. Jak myślicie, jak Phil Heath zdołał wyrównać barki i klatkę piersiową do wielgachnych ramion? Czyli, im większa pompa tym lepiej. Po jakimś czasie robi się naprawdę trudno, kto ma predyspozycje i charakter do ciężkiej pracy, ten zdoła wykonać ten trening.
 
Prawidłowo wykonany trening FST-7, oprócz dołożenia kilogramów, powoduje, że mięśnie stają się bardziej okrąglejsze i pełne, jest to efekt dokrwienia mięśnia.
 
Główne założenia tego treningu to, technika wykonywania powtórzeń i odpowiednie nawodnienie ciała, tutaj więcej.  
 
Trening ramion FST-7
- Uginanie przedramion z hantelkami 3-4 serie x 8-12 powtórzeń
- Uginanie przedramion na modlitewniku maszyna 3 x 8-12
- Uginanie przedramion ze sztangą łamaną 7 x 8-12 (30-45 sekund przerwy między seriami, popijając dużo wody)
 
Program tygodniowy partii mięśniowych:
1. Bicepsy, tricepsy, łydki
2. Nogi
3. Klatka piersiowa, tricepsy
4. Plecy, łydki
5. Barki, bicepsy
 
Zwiastun FST-7:
 

 
 
Jeremy Buendia trening klatki piersiowej i bicepsy FST-7:
 

 
Bicepsy FST-7: