Chyba każdy, kto lubuje się w filmach z lat 80 i 90-tych zna nazwisko Dolph'a Lundgren'a. Jest to szwedzki karateka, aktor kina akcji, a także coraz częściej reżyser i scenarzysta filmowy.

 

W swoich najlepszych latach Dolph znany był ze swoich warunków fizycznych 192 cm wzrostu oraz muskulatury ok. 110 kg przy bardzo małej ilości łuszczu. Lundgren należy do pokolenia aktorów filmowych stanowiących kwintesencję bohatera kina akcji, do którego zaliczane były takie tuzy jak: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jean-Claude Van Damme, Michael Dudikoff, Steven Seagal. Każdy z nich oprócz charyzmy odznaczał się warunkami fizycznymi. Osoby których młodość przypada na latach 80-te i początek lat 90-tych powinni doskonale znać te nazwiska, bowiem byli oni w tych czasach u szczytu sławy.
 
Kariera Lundgren zaczęła się od Rocky 4 (1985 rok), gdzie zagrał radzieckiego osiłka Ivan'a Drago i był on głównym przeciwnikiem Rocky'iego. Dolph pokazał w tym filmie swoją pokaźną muskulaturę i piękne proporcje. Podobno Dolph rozpoczął przygotowanie fizyczne do filmu na 5  miesięcy przed pierwszym klapsem i "dopakował" w tym czasie ok. 5 kg masy mięśniowej . Trenował po 4 godziny dziennie, wliczając w to siłownie, aeroby oraz trening bokserski.  Był tak wielki, że stojąc przy Rocky'm wyglądał jak ogromna maszyna z ZSRR. Zobaczcie zwiastun:
 

 

Dolph_Lundgren6.jpg

 

Dolph_Lundgren8.jpg

 
 
 Od tego momentu jego kariera nabrała tempa.
 
Dwa lata później dostał już pierwszoplanową rolę w produkcji "Władcy Wszechświata" gdzie wcielił się w postać He-Man'a, człowieka obdarzonego nadludzką mocą.
 

 

Dolph_Lundgren10.jpg

 

Dolph_Lundgren11.jpg

 
Wydaje mi się, że w tym filmie oraz w Rockym 4 miał najlepszą filmową muskulaturę w swojej karierze.
 
Forma Dolph Lundgren z najlepszego okresu:
 

 

Dolph_Lundgren14.jpg

 

Dolph_Lundgren15.jpg

 
 
Następne filmy, które sprawiły, że stawał się coraz większą gwiazdą to: Punisher (1989 rok), Uniwersalny żołnierz (1992 rok), Drzewo Jozuego (1993 rok), Johnny Mnemonic (1995 rok).  Druga połowa lat 90-tych to dla Dolph'a słabszy okres. Głownie jego filmy lądowały prosto na DVD. Przypomniał o sobie szerszej publiczności dopiero kiedy Sylvester Stallone w filmach Niezniszczalni (2010 rok), postanowił wskrzesić dawne już nieco podstarzałe ale cieszące się jeszcze dużą popularnością gwiazdy kina akcji lat 80 i 90-tych.
 
Dolph Lundgren, to na pewno barwna postać, która swoim atletyzmem oraz charakterystyczną, może troszkę drętwą grą aktorską przysporzyła sobie wielu fanów i z pewnością można go zaliczyć do ikon bohaterów kina akcji w starym dobrym stylu.
 
Dolph_Lundgren1.jpg
 
Dolph_Lundgren2.jpg
 
Dolph_Lundgren4.jpg
 
Dolph_Lundgren5.jpg
 
Dolph_Lundgren9.jpg
 
Dolph_Lundgren12.jpg
 
Dolph_teraz.jpg