Franco Columbu, dwukrotny zdobywca tytułu Mr.Olympia IFBB w latach - 1976 i 1981 - tym co mnie w nim zawsze fascynowało to WIELKA górna część klatki piersiowej.

 

Franco_Columbu1.jpg
 
Franco Columbu, ps. „The Sardinian Strongman” (ur. 7 sierpnia 1941 w Ollolai na Sardynii) – amerykański kulturysta, strongman, trójboista siłowy i aktor pochodzenia włoskiego.
 
Franco_Columbu2.jpg
 
Franco_Columbu4.jpg
 
Franco na początku swojej kariery trenował na siłowni, która miała tak ograniczony budżet, że nie było na niej nawet ławki płaskiej. Tak, on i Arnold trenowali zatem tylko na ławce skośnej w górę. Jako, że było to jedyne ćwiczenie tego typu na klatkę, a dawało efekty, obydwoje zyskali spory szacunek do ławki skośnej, przez co w przyszłości również spędzali na niej bardzo dużo czasu.
 
Franco_Columbu5.jpg
 
Franco Columbu: „Jeden z naszych pierwszych treningów był na klatkę piersiową. Mieliśmy robić wyciskanie na skosie w górę, jednak nie było ławeczki do tego ćwiczenia. Arnold zapytał jak to będziemy robić, więc wyjaśniłem mu, że będziemy ćwiczyć na skośnej ławce do ćwiczenia brzucha. Było trochę kombinowania, ale ogólnie daliśmy radę. Prawie się pozabijaliśmy podnosząc ten ciężar z ziemi na klatkę piersiową. Pamiętam też, że jeden raz coś strzeliło w ławce, kiedy mieliśmy naprawdę duże ciężary. Śmialiśmy się, ale trzeba było to wszystko naprawić, jednak ja wiedziałem jak to zrobić. Powiedziałem Arnoldowi co ma zrobić, jednak on przez całą noc tego nie tknął, ponieważ stwierdził, że jest trenerem a nie mechanikiem.”(fragment wywiadu z Franco Columbu - ilovebodybuilding.pl)
 
Franco_Columbu6.jpg
 
Franco_Columbu8.jpg
 
Franco posiadał dość przeciętne warunki fizyczne, jego wymiary:
 
wzrost: 164 cm
waga startowa: 80 kg
obwód ramienia: 47 cm
obwód klatki piersiowej: 134 cm
obwód uda: 63 cm
 
Startując w trójboju siłowym osiągał ogromne rezultaty przy wadze 80 kg: 205 kg - wyciskanie leżąc, 315 kg - martwy ciąg, 302,5 kg - przysiad. Jego absolutne rekordy to:
 
Rekordy trójbojowe:
wyciskanie: 238 kg
przysiad: 301 kg
martwy ciąg: 340 kg
 
Franco_Columbu9.jpg
 
GIGANTYCZNY trening Franco Columbu na klatkę piersiową:
 
- Wyciskanie hantli na ławce 3 serie, 15 powtórzeń - 1x 10, 1x 4
łączone z superserią rozpiętek na sznurkach (stojąc) - 3 serie, 20 powtórzeń
 
- Rozpiętki, 3 serie, 20 powtórzeń - 1x 15, 1x 6
łączone z superserią rozpiętek na sznurkach (stojąc) - 3 serie, 20 powtórzeń
 
- Wyciskanie sztangi na ławce skośnej w górę - 3 serie, 15 powtórzeń
 
- Wymachy sztangi za głowę, leżąc - 3 serie, 15 powtórzeń
 
- Pompki na poręczach - do porażki
 
- Rozpiętki na sznurkach (stojąc) - 3 serie, 25 powtórzeń
 
 
Wskazówki Franco do treningu klatki piersiowej:
 
To ćwiczenie wykonywał z progresją, tzn. z każdą serią zwiększał ciężar a zmniejszał liczbę powtórzeń. Pozostałe ćwiczenia metodą serii łączonych wykonywał ze stałym obciążeniem pod kątem rzeźby mięśni stosują po 6-10 powtórzeń.
 
Franco_Columbu10.jpg
 
Zwracał pilną uwagę na ścisłą techniczne wykonywanie poszczególnych ruchów, na pełne rozciąganie i skurcz mięśni. Ten system, zdaniem Columbu, daje najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o jednoczesny przyrost masy i rzeźby mięśni.
 
Wyciskanie w leżeniu, zawsze ze sztangą, na poziomej ławce pomaga w budowaniu ogólnej masy klatki piersiowej, na skośnej natomiast rozwija i kształtuje mięśnie górnej części klatki piersiowej. Rozpiętki ze sztangielkami w leżeniu na poziomej ławce – powoduje rozciąganie mięśni klatki piersiowej i wpływają korzystnie na ich rzeźbę.
 
Przy wykonywaniu pompek na poręczach – nie prostował w pełni ramion, wychyla tułów mocno do przodu: ćwiczenie to rozwija mięśnie dolne i zewnętrzne klatki piersiowej.
 
Franco_Columbu11.jpg
 
 
Franco_Columbu12.jpg
 
 
Niech będzie z Wami siła i honor !